Судитимуть директорку Шацького національного природного парку Марію Христецьку. Її звинувачують у заволодінні понад мільйоном гривень державних коштів. За даними слідства, посадовиця взяла на роботу шістьох людей, які фактично не з’являлися на робочому місці ф не виконували своїх обов’язків, проте заробітну плату отримували.

У злочинну групу Христецька також залучила свого співмешканця, свого заступника та двох начальників відділів нацпарку. Сама ж посадовиця із жовтня 2021 року до червня 2022-го підписувала неправдиві відомості в табелі обліку використання робочого часу працівників. У ході слідства з’ясувалося, що липовим працівникам виплатили більше як мільйон гривень зарплати. Гроші передавали співмешканцю посадовиці – і вони використовували їх на свій розсуд зі спільниками. Перед судом постануть п’ятеро задіяних у злочинні схеми обвинувачених, повідомляє Волинська обласна прокуратура.

Нагадаємо, саме у червні вийшла перша частина розслідування 12 каналу про діяльність директорки нацпарку, опісля чого Марією Христецькою зацікавилися правоохоронні органи. У матеріалі йшлося про те, що посадовиця вимагала у підприємців хабарі у тисячі доларів за можливість законно працювати. До того ж сама вона мала на території нацпарку кілька неофіційних торгових точок, а бізнес оформляла на колишніх працівників парку. Цікавим фактом є й те, що лише за останні два роки Христецька збудувала два маєтки: один у Шацьку, а інший – в Боратині під Луцьком.

Змушує замислитися також інформація про тендери, які проводив Шацький національний природний парк. За дивним збігом обставин у них часто вигравала продавчиня магазину, який належить батькові Марії Христецької Володимиру. Статус підприємця продавчиня оформила, до слова, за кілька днів до першого тендеру нацпарку.

Окрім того, стало відомо, що Марія Христецька покриває незаконний видобуток унікальної водорості – кладофори. Без неї озеро може перетворитися на звичайнісіньке болото. Якщо мета Шацького нацпарку – це збереження природних ресурсів, то мета самої Христецької, м’яко кажучи, дещо інша. Адже, покриваючи браконьєрів, посадовиця брала з них від тисячі гривень до ста доларів. Це ціна за одну ніч.

На цьому скандали не скінчилися. Влітку з’явилась інформація про масове вирізання деревини на території нацпарку, а також про дивне будівництво на заповідному острові. Сама ж Марія Христецька впродовж довгого часу спілкуватися з журналістами відмовлялась.

Восени 2022 року їй оголосили про підозру у вчиненні низки кримінальних правопорушень, зокрема у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовим становищем, видачі завідомо неправдивих офіційних документів, заволодінні чужим майном шляхом обману, вчиненому за попередньою змовою групою осіб. Суд обрав їй запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту упродовж двох місяців та відсторонив від посади. Згодом рішення скасував Волинський апеляційний суд.

У ході досудового розслідування запідозрили, що саме Христецька була організатором злочинної групи. А це вже, кажуть прокурори, – особливо тяжкий злочин, за який їй загрожує від 7 до 12 років за ґратами. 23 січня уже цього року їй знову оголосили про підозру. Таке повідомлення отримав також її заступник. Обидвом фігурантам обрали запобіжний захід – особисте зобов’язання. Тож Марія Христецька досі очолює Шацький національний природній парк.