“Точно, як лазером!” Якщо ви чули це вислів, то точно від людини, яка знає: лазер сьогодні – це не про фантастичні фільми, міжгалактичні поєдинки на бластерах чи дитячі ігри. А про серйозну промисловість і практично універсальний спосіб різання матеріалів. Йдеться передусім про лазерні верстати, такі, наприклад, як на сайті https://aramis.ua/.

Лазер сьогодні – це унікальна технологія, яка використовується та у меблевій промисловості, і у виробництві електроніки, автомобілів, медикаментів, ювелірних виробів тощо. Відтак лазерні верстати давно стали незамінними помічниками працівників виробничих підприємств. Ми зібрали найбільш практичні поради від перевірених експертів – і пояснюємо, як правильно та ефективно вибрати лазерний верстат.

Головне: мати план

Звісно, при тому ми передбачаємо, що до такого серйозного питання, як покупка лазерного верстата ви підходите лише після того, як склали та затвердили чіткий план роботи, а саме відповіли на питання: 

Що саме повинен робити мій лазерний верстат? Просто різати метал, дерево, пластик чи скло? Чи наносити гравіювання (знову ж таки – НА ЩО?) Чи формувати готові вироби (скажімо, для тестування нових продуктів чи форм). Це – лише базові, найбільш поширені та широко використовуванні сфери застосування таких верстатів. Втім, далеко не єдині. Одним словом: якщо маєте план роботи – поїхали далі розбиратися.

Важливе: визначитися з параметрами. 

Як довго, багато і часто працюватиме ваш верстат? Ви його вмикатимете раз на два дні чи не вимикатимете протягом цілої робочої зміни?  До речі, разом з відповіддю на ці питання шукайте ще одну: як швидко повинен працювати ваш лазерний верстат? Адже такий важливий показник успішного бізнесу, як продуктивність, залежить багато в  чому саме від цієї характеристики обладнання.

Яка потужність лазера вам потрібна? Адже одна ситуація, коли ви збираєтеся робити гравіювання на металі чи різати його товсті листи, що вимагає немалої глибини проникнення. Й зовсім інша – кроїти лазерним променем тканину чи акрил.

Інші важливі параметри, які треба враховувати при виборі лазера 

Тип лазера (наприклад вуглекислотний підходить найкраще для дерева чи пластику, фібровий – для металу).

Габарити робочої зони (з цим треба визначатися після того, як знаєте особливості вашого виробництва).

Охолоджувальна система (чим триваліший час має працювати верстат – тим цей параметр важливіший).

Система керування та якість програмного забезпечення.

Сервіс і технічна підтримка: чи надає їх продавець? Чи сертифіковані у нього працівники? 

Отож, якщо ви не хочете мати проблем з чіткістю гравіювання чи нерівними зрізами, якщо остерігаєтеся неякісної зборки чи “кривих” компонентів вашого верстата, якщо бажаєте мати в цеху надійного, безпечного і розумного помічника – поставтеся до процесу вибору лазерного верстата з максимальною серйозністю.