П’ятого березня для луцьких підземель під костелом Петра і Павла відкрилась нова сторінка. Для відвідувачів стали доступні частина приміщень, які до цього були на реконструкції.

Луцьким підземеллям – понад 400 років. Раніше вони слугували зимовим храмом для єзуїтів. Тут проводили богослужіння, молились і ховали померлих. Тож під час розкопок археологи знаходили і кістки. Найкраще збереглась гробниця полячки Магдалени Тализіної.

А ще у випадку нападу з підземного собору могли відбиватись!

За часів СРСР тут облаштували овочебазу, тож історична пам’ятка була захаращена. Вже на початку дев’яностих підземелля почали розчищати ентузіасти. Серед них знакова фігура – покійний лучанин Олег Виноградов. Для нього відновлення катакомб стало справою життя.
Тому в цей день на його честь відкрили меморіальну дошку.

У гості на відкриття завітав і легендарний луцький скульптор Микола Головань. На публічні заходи він приходить вкрай рідко, але цього разу зробив виняток, бо доля підземель йому небайдужа.

Директор заповідника Павло Рудецький каже – минулоріч облрада виділила понад 300 тисяч гривень на те, аби провести освітлення. Решту ремонтів роблять за рахунок грошей від продажу квитків. Вдалось, зокрема, вирішити проблему із затхлим повітрям та підтопленнями.

На підземелля планів багато. Хочуть, зокрема, реставрувати величезні костельні двері, відкрити ще один вхід – автентичний, просто з собору. Поки ж лучан запрошують приходити на екскурсії до луцьких катакомб.