Уже 68-й день росіяни нещадно нищать українські міста, вбивають військових та мирних мешканців. В умовах таких жахіть кожен із нас часто відчуває безпорадність, страх та пригніченість. Що вже й казати про тих, хто втік із пекла війни і тепер намагається почати життя спочатку у спокійніших регіонах. Тож далі про те, як війна вливає на стан людей і як, попри все, не втратити своє здоров’я.

«У мене серце захворіло… Усе це на нервах, всі хвороби в нас на нервах…», «Щодня доводиться пити заспокійливі… Живемо надією. Якби не надія, то вже б поїхала криша зовсім»… І такі скарги українців далеко не поодинокі.

Зітхання та зболена усмішка надії. Саме так більшість лучан реагують на наше запитання «Як на вас вплинула війна?». Довго пояснювати ситуацію не беруться, адже на думку спадає тільки негатив. Його ж хочеться якомога швидше позбутися.

За словами лікарів, війна позначилася на кожному українцеві. Кажуть, значно частіше зараз звертаються пацієнти, які мають хронічні захворювання.

«Наскільки б ти не був морально стійким, готовим до війни мало хто може бути… Стресові ситуації ведуть за собою підйом тиску, є підвищений ризик повторних інфарктів, інсультів», – каже сімейна лікарка Ольга Бондар.

Читаючи стрічку новин, де описують усі жахіття війни та жорстокість росіян, кожен проносить це крізь себе. Як наслідок – погіршується самопочуття, людина стає пригніченою, страждає від головних болів.

Інша ситуація, діляться лікарі, з переселенцями, які на власні очі побачили жахи війни і тепер не можуть отямитися від пережитого.

«Порушення сну є майже у всіх таких пацієнтів, так само всі погано їдять, вони втратили цікавість до життя», – стверджує лікарка.

Що не можуть оговтатися від пережитого, підтверджують і ті, хто приїхав до нас із гарячих точок: «Я раніше була більш миролюбна щодо росіян, а тепер у мене така ненависть до них йде», «Ледве ходжу, нерви на межі, ми з Херсона приїхали», «Я переїхав з Харкова, з північної Салтівки, більш нічого пояснювати не треба, в мене будинок розбомбило і все».

Більшість людей із гарячих точок замикаються у собі, особливо ті, хто пережив втрату. Тут уже треба працювати із психологами, аби подолати внутрішні травми.

«В них відчай, в них гнів, розпач, образа і багато інших негативних емоцій.  Із цим потрібно працювати, щоб більш-менш стабілізувати людину і трансформувати ці негативні емоції в позитивні», – пояснює психологиня Надія Зубаль.

Тільки якщо пропрацювати внутрішній стан, у людини почне покращуватися самопочуття. Хоча постійна тривога та почуття невідомості можуть довгий час впливати на сон та апетит.

Дієтологи запевняють: підтримувати імунітет дуже важливо, тож режим харчування має бути дотриманий обов’язково. Зокрема рекомендують їсти багато білкової їжі.

«Якщо зовсім не хочеться їсти, а бувають такі випадки, бульйони, фрукти, кисломолочні продукти, які ми можемо придбати у маркеті, прийдуть нам на поміч. Потрібно також уникати переїдання, бо воно може викликати млявість і апатію до життя. Потрібно не допускати зневоднення ні в якому разі. Тримати під рукою завжди воду», – рекомендує дієтологиня Людмила.

А найголовніше, запевняють фахівці, – давати собі можливість відволіктися від поганих новин, прогулятися, зайнятися улюбленою справою чи поспілкуватися із близькою людиною. І обов’язково не втрачати віру у краще і на своєму фронті боротися за світле майбутнє та перемогу.