У неділю, 25 жовтня, українці обирають місцеву владу: голосуватимуть за депутатів сільських, селищних, міських, обласних, районних у містах рад, а також за сільських, селищних і міських голів.

Віддати свій голос можна з 8:00 до 20:00. Місцеві вибори цьогоріч відбуваються за новим Виборчим кодексом, – пише Українська правда.

Як проходитимуть місцеві вибори в Україні

У невеликих населених пунктах (до 10 тисяч осіб) голосування проходитиме за мажоритарним принципом. У такій системі кандидат може висуватися не від партії, а самостійно. З усіх кандидатів депутатами стануть від 2 до 4 осіб, які наберуть найбільшу кількість голосів.

У населених пунктах від 10 тисяч осіб голосування проходить за пропорційною системою. Балотуватися можуть тільки партії. Мандати отримають партії, які наберуть більше 5% голосів.

Як обирають мера міста

У містах із населенням понад 75 тисяч осіб вибори мера можуть пройти в 2 тури. Якщо ніхто з кандидатів не набере більш як 50%, буде призначено другий тур. У менших населених пунктах мер буде обраний більшістю голосів.

Який вигляд має бюлетень на місцевих виборах

У великих населених пунктах (понад 10 тисяч населення) видадуть нові бланки для голосування. У бюлетені буде два віконця. У першому віконці зліва потрібно поставити галочку або плюс за партію, яку ви обираєте.

Кожен кандидат позначений своєю цифрою. У віконці справа потрібно написати цифру кандидата, якого ви підтримуєте. Кандидат повинен належати до партії, яку ви відзначили у першому віконці. Якщо ви не поставите номер кандидата, а тільки позначку за партію, то ваш голос зарахують.

Скільки бюлетенів буде на виборах

У більшості випадків виборці заповнюють чотири різні бюлетені:
1. Мер міста/селищний/сільський голова.
2. Депутати міської/селищної/сільської ради.
3. Депутати районної ради.
4. Депутати обласної ради.

Що робити, якщо ви зіпсували бюлетень

Якщо ви випадково зіпсували бюлетень, не там поставили позначку, зверніться до членів виборчої комісії. Після письмової заявки вам видадуть новий бюлетень замість зіпсованого.

Як заповнювати бюлетень: покрокова інструкція

Центральна виборча комісія роз’яснила правила голосування для територіальних громад від 10 тисяч жителів. У такому випадку обрання кандидатів до місцевих рад буде проходити за відкритими списками.

Щоб проголосувати за партію, потрібно поставити “галочку”, “+” або інший знак в порожньому квадраті проти назви політсили.

Потім зі списку в правій частині бюлетеня слід вибрати прізвище кандидата від цієї політсили.

Порядковий номер обраного кандидата необхідно вписати в квадрат із трафаретом.

Голосувати можна тільки за одну партію і одного кандидата в депутати від неї.

Бюлетень буде визнаний недійсним, якщо в ньому немає позначки у квадраті поруч з назвою політсили.

Припустимо, залишити незаповненим квадрат із трафаретом. У такому випадку вважається, що виборець підтримує весь територіальний список обраної партії. Вказання номера прізвища кандидата дає йому більше шансів піднятися в партійному списку і пройти до місцевої ради.

Вибори в умовах пандемії: як поводитися

Уряд визначив рекомендації, як проводити голосування у день виборів. На вході до дільниці у людей вимірюватимуть температуру та запитуватимуть про симптоми застуди. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов анонсував, що для людей із симптомами буде окрема кабінка для голосування.

На вході до кожної дільниці буде стояти антисептик для рук. Виборці мають приходити у масці, а на прохання члена комісії тимчасово знімати її для встановлення особи.

Члени комісій мають регулярно змінювати свої маски. У приміщенні дільниці має одночасно бути не більше трьох виборців біля одного столу видачі бюлетенів. Члени комісій мають сидіти не ближче одного метра один до одного.

У кабінках для голосування не буде ручок, тож їх треба приносити із собою.

Що з собою взяти на виборчу дільницю

Насамперед обов’язково треба взяти оригінал паспорта, а не його цифрову копію в додатку “Дія”. Також візьміть із собою запрошення на вибори, щоб дізнатись точну адресу виборчої дільниці, де ви будете голосувати. І не забудьте про ручку!