В Україні призупинили діяльність одинадцяти партій, які, як сказав президент, ставили власні амбіції вище пріоритетів держави. Це ті політичні сили, які чи приховано, чи прямо «в лоб» пропагували в Україні «рускій мір».

Чи діяли ці партії на Волині і що з ними та їхніми активістами зараз – розповів Костянтин Яворський.

РНБО заборонила діяльність проросійських партій на території України. Окрім комуністів, яких заборонили ще у 2015-му, це ще 11 партій. Із заборонених найрейтинговіша – Опозиційна платформа «За життя». Частина її лідерів із початком повномасштабного вторгнення виїхала за кордон і звідти продовжує пропагувати війну. Досі не відомо, де Віктор Медведчук, хоча спецслужби запевняють, що він не полишав територію України. А от Юрій Бойко і Нестор Шуфрич на початку війни «засвітилися» в Києві.

Опозиційна партія за життя була сформована з колишніх членів Партії регіонів. Є представництво ОПЗЖ й на Волині. Очолює його Олександр Башкаленко. У минулому певний час на чолі партії був Олег Чикида.

«Багато вдалося зробити. Перш за все я хотів сказати, що я командний гравець. Я йшов як член партії Регіонів. І я є комнадний гравець», – каже колишній лідер ОПЗЖ на Волині Олег Чикида.

Але, стверджує він, давно порвав із партією.

«Приблизно півтора року тому я був звільнений з посади голови обласного осередку. І з того часу… Ми ще пройшли вибори… Я відношення до партії не маю. В даний момент займаюся бізнесом і сплачую податки до держави, щоб держава могла фінансувати Збройні сили України. Нікуди не виїжджав, залишився на Волині, в Луцьку. І не збираюся виїжджати. Як і всі громадяни України, боремося за нашу незалежність», – заявив Олег Чикида.

Олександр Башкаленко, який досі є офіційним очільником осередку ОПЗЖ на Волині, народився в родині радянського кадрового військового і сам спершу служив у Збройних силах. Дослужився до начальника штабу – заступника командира дивізіону. Із розвалом Радянського Союзу залишив військову кар’єру і зайнявся підприємницькою діяльністю. Нині у власності родини Олександра Башкаленка – 5 компаній: дві енергетичні, одна будівельна та ще дві, пов’язані із торгівлею. Саме товариству «Екопрод» належить територія під колишнім луцьким ринком «Привоз».

У приміщенні у Привокзальному мікрорайоні багато років засідав офіс Партії регіонів. Згодом тут була ОПЗЖ.

Олександр Башкаленко запам’ятався членством в Партії регіонів та тим, що саме в часи Майдану очолював обласну адміністрацію, тобто був ставлеником президента-утікача Януковича. Саме Башкаленка на майдані у Луцьку ставили на коліна. у 2015 році Башкаленко очолив осередок партії «Опозиційний блок» на Волині. А зі створенням партії ОПЗЖ очолив і її осередок. Більше того, у липні 2019-го Башкаленко опинився в кріслі керівника ще й Миколаївського осередку ОПЗЖ.

На Привокзальному майдані у Луцьку зареєстрована ще одна зашкварена партія – Опозиційний блок. Її офіційна адреса – Привокзальний майдан, 1, кімната 3.

Офіційно зараз Опозиційний блок на Волині очолює пенсіонерка з Луцька Жанна Каратаєва. А реальний керівник Олександр Башкаленко значиться лише в засновниках.

Ми багато днів намагалися дотелефонуватися до Башкаленка, проте марно. Не застали ми його і вдома у Луцьку. Його колишні однопартійці по партії Регіонів розповіли, що він у Києві.

«Я його не бачив вже місяці два з половиною точно. Не знаю. Так не спілкуюся з ним. Так, привіт-пока, коли його бачу там», – розповів ексчлен Партії регіонів, очільник Аграрної партії на Волині Ігор Волошенюк.

«Він у Києві. На жаль, він не зумів на Волинь приїхати. Бо якраз в той період почалися активні бомбові удари, мости перебиті виявилися. Він у Києві з родиною всією. Не переживайте, він не за кордоном. Нікуди він не втік, він у Києві», – запевнив ексчлен Партії регіонів Андрій Мельник.

Загалом від ОПЗЖ в різні органи влади Волині на минулих виборах балотувалося чимало людей. Понад 70% – це пенсіонери. Решта – дрібні підприємці. До прикладу, пенсіонерка з Володимира Ганна Савюк перед ОПЗЖ більше 10 років очолювала місцевий осередок комуністів. А військовий Володимир Матвєєв кілька разів намагався стати Ковельським міським головою.

«В 2005 році я вступив у Партію регіонів, бо почався тиск на Партію регіонів. А мій принцип: ніхто не має визначати, партія правильна чи не правильна», – каже представник ОПЗЖ Володимир Матвєєв.

Формально діяла на Волині і партія «Союз лівих сил». Утворена вона була з колишніх соціалістів і регіоналів. На Волині цю партію досі очолює пенсіонер, лучанин Федір Луцик. Раніше він керував обласною Спілкою воїнів-афганців. У 2006 році його зі скандалом переобрали. Члени організації розповідають, що зловили на розкраданні майна. Жінка, яка відчинила двері його квартири, каже, що зараз Федір Савич немічний настільки, що не може вийти.

Прогресивна соціалістична партія України на Волині зараз філії не має. Але до 2014 року точно була. І очолювала її скандальна голова російського товариства імені Віктора Чорномирдіна Ольга Саган.

До речі, Ольгу Саган ми шукали, коли готували матеріал про проросійські громадські організації.

Офіційного представництва на Волині від партії Шарія нема. Найближче – в Рівному. Там ним керує колишній рівненчанин, а нині депутат Маріупольської міськради Олександр Тук.

Осередку Соціалістичної партії на Волині нема, лишилася лише Маневицька районна. Цікаво, що ще чотири роки тому соціалісти на Волині були. Очолював обласну організацію нинішній помічник патронатної служби, а трішки раніше заступник голови облдержадміністрації Анатолій Костик. Ще цікавіше, що у той період партію соціалістів в Україні очолював одіозний нині Ілля Кива. В якості лідера партії у травні 2018 року він приїздив на Волинь.

«Коли з волонтерами, коли з Айдаром спілкувалися, тоді мені це було цікаво спілкуватися. А коли пішло не ту сторону… Коли я привозив, зовсім інші речі говорились. Зовсім інша була риторика. Як тільки ця ситуація почалася, ми побачили, що нам не по путі. Та й все. Кожний пішов своєю стороною. Про нього нема що говорити: то кончена людина», – зазначив Анатолій Костик.

Партія Євгена Мураєва «Наші» не представлена на Волині. Не відкрили в нас філіалів і партія «Держава». Щоправда, є «Нова держава». На Волині її очолює такий собі Сергій Вашкодар. І саме він є керівником ще Лівої опозиції та Ленінської комуністичної спілки молоді. У 2015 році він раз із друзями братами Кононовичами розстрілював із вогнепальної зброї зображення Степана Бандери та Романа Шухевича.

У діях комсомольців міліція не знайшла складу кримінального злочину, тож у порушенні кримінальної справи було відмовлено. Чи згадають силовики зараз про нього та про інших прихильників «русского міра» – ми обов’язково вам розповімо.