Луцькі маршрутки і тролейбуси обладнали валідаторами – місто хоче перейти на безготівкову форму розрахунку в транспорті. Однак не всі лучани до такого готові: дехто й досі платить водіям у маршрутках “живими” грішми. Тим часом у соцмережах розгортаються справжні баталії: частина користувачів переконана, що нова система незручна. 

Лучанка Іванна Романюк на своїй сторінці у фейсбуці розповіла, як працює система безготівкої оплати проїзду в транспорті у столиці Чехії Празі.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: У луцьких маршрутках хочуть ввести оплату банківською карткою

Текст допису подаємо без змін

***

Так от Прага і празький транспорт. Він включає метро, трамваї, автобуси, фунікулер і річкові пороми. І всюди встановлені валідатори (страшне для лучан слово).

Нехороша празька влада і жителі столиці зовсім не думають про туристів, а туди їх приїздить сотнями тисяч. Бо не важливо місцевий ти чи турист з іншого населеного пункту, чи навіть країни і чи тобі 20 років чи 65, купуй “jіzdenka”.

На всі види транспорту Праги діє єдиний квиток–купуєш і користуєшся з пересадками будь-яким видом транспорту в межах певного часу. Празький пасажир платить за тривалість поїздки, а не одноразовий вхід: 30-хвилинний маршрут–24 крони, а якщо плануєте їхати до півтори години–36 крон (чеська крона нині дорівнює 1.06 грн).Також можна купити квиток на три дні за 325 крон. Не дешево по наших мірках. Місцеві ж оформляють іменні проїздні й за місячний безлім платять 550 крон. Тобто, як не крути, гості міста платять з рази більше і ніхто (хочеться підкреслити це слово)не нарікає.

Готівка в транспорті “не ходить”, але є можливість заплатити карткою. Щодо “jіzdenka”, то він продається в газетних кіосках, спеціальних терміналах, які доречі є далеко не на усіх зупинках і приймають лише чеські монети. Що не дуже зручно.

Наш готель знаходився за 28 зупинок від центру, але цю відстань трамвай долав рівно за 20 хвилин)) Квиточки можна було придбати на рецепції, але лише на 30 хвилинний проїзд. Тобто в одну сторону.

У Празі громадський транспорт ходить за графіком. Інтервал в денний час 5-7хв, в нічний-пів години.

Чехи бережуть тепло в міському транспорті: щоб двері відкрились–слід натиснути спеціальну зелену кнопку.

І ще, навіть старенькі трамваї тут чистенькі, працює електронне табло та встановлені зручні пластикові крісла. Кожна “zastavka” оголошується завчасно і є Wi-fi.

Поки що про такий транспорт ми можемо лише мріяти. Втім, щоб змінити щось на краще, нам потрібно змінюватись самим. Давайте перестанемо “завалювати” фейсбук коментами аля, – “а як же приїжджі? Чому вони мають платити за проїзд дорожче (аж цілих 20 грн за 3 поїздки)? А де вони мають купити картки? А чого це мене заставляють купувати картку, я платив, плачу і буду платити готівкою”.

Так от друзі, валідатори є по всій Європі, ми ж її завжди ставимо в приклад?! Давайте ми купимо картки, або поставимо програми на телефони. І вимагатимемо від міської влади, не думати чому-то гості мають платити більше(бо це нормальна практика), а вимагатимемо, щоб система справно працювала, щоб діяли термінали і щоб транспорт їхав за графіком. А потім вимагатимемо нові чисті автобуси, wi-fі і все решта.

***

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст розміщених блогів. Думка авторів матеріалів,опублікованих на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.