У Волинській обласній лікарні з’явився новий напрямок лікування травматизму – хірургія кисті. Про те, як луцькі лікарі рятували юнакові руку, в якій двічі лопнуло сухожилля, і чому нова спеціальність в обласній лікарні надто важлива у час воєнного стану – дивіться у сюжеті.

Через кілька годин після операції волинянин Максим Скуба почувається добре. Каже, з наркозу вийшов легко, має хороший апетит. Щоправда, поки працює одна рука, а іншою лише допомагає собі.

Перев’язки в Максима будуть найближчі два тижні. Також лікарі спостерігатимуть, як загоюються операційні рани.

«Ми бачимо, що сухожилок виконує свою функцію, тобто пальчик у нігтьовій фаланзі згинається», – каже керівник напрямку «Хірургія кисті» Микола Пемпко.

Поранив руку Максим місяць тому, коли рубав дрова. А через кілька днів після того ще й лопнуло сухожилля.

«Рубав дрова, сокира зіскочила з колодки – і по руці мені попало… Я болю тоді не відчував, у стані шоку, так скажемо… Завезли в Рожищенську лікарню, там мені зашили. Приїхали вже додому, і десь я зачепився рукою, й сухожилок лопнув на руці. То приїжджали сюди, бо зашивали мені сухожилок. Палець просто не міг зігнути», – пригадує Максим.

Три тижні після операції тримав руку в гіпсі, а через тиждень, як зняв, сухожилля розірвав знову. І тепер Максим на операційному столі вдруге. Хірург-травматолог Микола Пемпко показує розірване сухожилля, через яке великий палець не згинається.

«Це проксимальний, тобто ближній кінець пошкодженого сухожилка, який кріпиться до м’яза… Це дистальний, тобто дальній фрагмент, кінець пошкодженого сухожилка… Сухожилок відповідає за згинання першого пальця… Коли, бачите, згинаю пальчик, відповідно, сухожилок показується», – пояснює лікар.

Щоби кисть повноцінно запрацювала, сухожилля руки необхідно з’єднати із сухожиллям великого пальця, причому намагаючись завдати якомога меншого травматизму.

«Проксимальний фрагмент пошкодженого сухожилка ми проводимо до місця пошкодження закрито за допомогою спеціального провідника», – каже Микола Пемпко.

Півтори години – і операція завершена. Хірурги перевіряють, чи може палець рухатися. Бо від цього залежить, наскільки повноцінно буде функціонувати рука Максима.

«Великий палець, або перший палець… забезпечує 50% функції… Тобто коли людина не може зігнути перший пальчик, вона не може щось міцно взяти, вона не може, наприклад, скористатися ручкою, щоб щось написати, не може взяти ключ у руки. Сьогодні ми провели операцію з відновлення сухожилка», – розповідає лікар.

Хлопця прооперували в умовах відділення екстреної медичної допомоги. Сертифіковану спеціальність у лікарні запровадили, зважаючи на виклики воєнного стану, коли травми в пацієнтів можуть бути не лише побутовими.

«Це дає повний спектр оперативних втручань… з патологією як побутовою, патологією при різних травмах, при різних ДТП, патологією, яка виникає внаслідок військової травми тощо. Також пластичні оперативні втручання з приводу різних контрактур, тобто апоневратичних зростів, які стягують долоню з неможливістю розкрити кисть – також будуть проводити такі оперативні втручання», – коментує медичний директор Волинської обласної клінічної лікарні Микола Галей.

Звертатися по допомогу з патологіями кисті руки можна за направленнями сімейного лікаря або у відділення екстреної медичної допомоги, якщо травма вимагає негайного хірургічного втручання.