Другого березня у православних християн розпочинається великий піст. 40 днів перед найбільшим церковним святом – Пасхою – прихожанам радять провести в гармонії зі своїм внутрішнім світом, частіше спілкуватись із ближніми й обмежити себе в харчуванні.

Саме останній пункт найчастіше обговорюють у суспільстві. Хоча, священники постійно наголошують: утримання від їжі без усвідомлення головної мети посту, а це очищення від гріхів і приготування душі до світлого свята, – річ непотрібна. Це, скоріше всього, звичайна дієта. Але і це тренує стриманість.

Тож піст можна поділити на духовний і тілесний. Він встановлений на знак подяки і наслідування Ісуса Христа, який постився у пустелі 40 днів. Щодо їжі, то люди передусім, відмовляються від того, що є найчастішим в раціоні. Це м’ясо, молочні продукти, яйця тощо. Замінюють їх свіжими овочами та фруктами, рибою, морепродуктами, консервацією. Можна їсти і солодке: зефір, халву, вівсяне печиво, льодяники, мед, цукор й багато іншого.
Усі ці заборони є непростими, але посильними. Тому піст – це індивідуальна справа кожного.

У Біблії йдеться про те, що піст обов’язвий для усіх. Проте, є винятки: маленькі діти, вагітні жінки, хворі, подорожні. З благословіння священника ці люди можуть не постити.

Постити чи ні – кожен вирішує сам. Але, за словами отця Петра, добрі справи, спілкування з ближніми, молитва і подяка Богові, – те, що можна і варто робити не тільки під час посту, а й впродовж усього життя.

Передвеликодній піст цьогоріч розпочинається другого березня і закінчиться 18 квітня. 19-го ж – усі християни святкуватимуть Воскресіння Христове!