Жодних поліетиленових торбинок за просто так у магазинах та супермаркетах більше не буде. Інакше – штраф. А все тому, що в Україні беруться за масштабну боротьбу із пластиком. І вже від 10 грудня набуває чинності відповідний закон. В ідеалі у 2023 році всі вже мають забути про пластик.

Серед обмежень першого етапу – усі пакетики продавати. Це нібито стимулює покупців ходити на закупи із власними торбинками. Чи готові до таких змін волиняни, з якими пакетами зараз ходять за покупками та чи придумали вже альтернативи для відвідувачів у торговельних закладах?

Згідно із статистикою, щороку у світі виробляється близько п’яти трильйонів поліетиленових пакетів, із яких після використання переробляється лише 1-3%. Решта опиняються на сміттєзвалищах або ще гірше – в навколишньому середовищі. Переповнений такими кульками і полігон у Брищі.

«Вітром ці кульки піднімаються, ми їх потім прибираємо, вітер розносить це на великі відстані, задіюється велика кількість людей для прибирання, і нам це створює як фінансове, так і вагове навантаження, тому це проблема… Якщо є така можливість зараз призупинити виробництво і призупинити продаж цих кульків, то ми, звичайно, підтримуємо», – каже директор КП «Луцькспецкомунтранс» Володимир Марценюк.

Уже з 10 грудня усі, окрім надтонких торбинок, стануть платними. Попередньо їх ціна коливатиметься від 2 до 3 гривень. Так влада намагається заохотити користуватися багаторазовими торбинками.

«Воно може розповсюджуватися, але в чеку має бути відображена вартість за це, і кожен споживач повинен вже адекватно оцінювати, чи він готовий платити цю ціну… За безкоштовне розповсюдження є певні штрафні санкції. Від 1 700 до 3 400 гривень», – пояснила в. о. начальниці управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби Волині Інна Гайворонська.

Утім, у законі є чимало нюансів. До прикладу, пластикові пакети дозволять використовувати для сипучих товарів, а також мороженого м’яса, риби та льоду. Але вони мають бути визначених розмірів.

«Говориться про пакет, який висотою не більше 45 сантиметрів. Оцей, я розумію, більший 45. І говориться про пакети, які без бокових швів. Ось тут є боковий шов, який дозволяє розширення… І ці кульки мають бути тонкими або ж надтонкими», – каже Інна Гайворонська.

Як альтернативу пропонують використовувати біорозкладні пакети. Їх виготовляють із целюлози, кукурудзяного крохмалю або ж навіть з опалого листя. Головне – тут має бути позначка або ж відповідне про це маркування.

Час адаптації спливає 10 березня 2022 року. Відтоді пластиковими пакетами навіть торгувати стане зась. За це на порушників чекають значно більші штрафи – від восьми з половиною до 34 тисяч гривень. Тож у торговельних закладах уже мудрують над тим, які альтернативи пропонувати покупцям.

«Ми ведемо переговори зараз із постачальниками, в нас організований тендер по біорозкладних пакетах… Стосовно одноразових пакетів, то, певно, будемо поступово переходити до пакетів платних або, як буде альтернатива, біорозкладних, і вони будуть витримувати певні навантаження, то будемо використовувати їх», – розповів завідувач сектору аудиту та стандартизації гіпермаркету «Там Там» Сергій Маленицький.

На ринок нововведення, прогнозують крамарі, дійдуть в останню чергу. Зміни впроваджуватимуть поступово. А от повністю відмовитися від пластикових пакетів планують до 2023 року. Тоді повинні залишитися лише їх екологічні альтернативи. Та закон ніяк не обмежує у продажі одноразовий посуд, різні контейнери для їжі, трубочки для коктейлів та інші товари із пластику. Тож чи врятує ноу-хау планету чи хоча б Волинь від забруднень – покаже час.