Вперше за роки незалежності України розпочалася масштабна реставрація Олицького замку. Визначна пам’ятка історико-культурної спадщини Волині зібрала навколо себе широке коло людей, серед яких архітектори, мистецтвознавці, вчені, історики, реставратори, музейники, краєзнавці. 

Саме відтворення історико-архітектурної спадщини Олики стало головною темою триденної конференції. Об’єкт включили до проекту “Велика реставрація” – а це новий етап у відродження маєтку Радзивілів.

Програма “Велика реставрація” відстала не на одне десятиліття. Тому що багато є вже і втрачених пам’яток, багато є таких, що навряд чи коли будуть відновлені”, – каже заступник голови Волиньради Юрій Поліщук.

Для повної реставрації Олицького замку потрібні великі гроші – 474 мільйони гривень. Поки Волинь отримала перший транш з державного бюджету на суму 10 мільйонів гривень. За ці гроші на території замку проведуть археологічні роботи. Втім, експерти певнять: реставрація – справа не одного десятиліття. Тому відроджувати Олику потрібно розпочинати уже. Цим зацікавлені не тільки на Волині, а й на сході Україні.

“На сьогоднішній момент над об’єктом треба працювати, наповнювати його життям, залучати різноманітні команди представників культурно-креативної індустрії, які будуть допомагати вам у розвитку вашого замку, розвитку Олики і напрацьовувати різні концепти і проекти”, – зауважує директорка Науково-методичного центру розвитку музеєзнавства Олена Жукова.

Важливу роль у роль у розвитку Олики має співпраця з громадою і її жителями. Більшість і досі асоціюють Олику з вже колишньою психіатричною лікарнею. Медзаклад розміщувався у стінах замку більше півстоліття. Зруйнувати цей стереотип – ще одна місія.

Історики, які довго досліджують пам’ятку, запевняють: перші зміни мають відбуватися у свідомості місцевих жителів.

На конференції підсумували: Олика має стати одним з центрів історії, культури і туризму, куди будуть з’їжджатися туристи не тільки з України, а й з-за кордону.