У 2017-му в Україні заговорили про обов’язкову реєстрацію домашніх тварин. На сайті Верховної Ради навіть зареєстрували відповідний закоропроєкт. У ньому йдеться про десятки штрафів: за відмову від стерилізації, відсутність щеплень та продаж чотирилапих без документів.

Розкажемо про те, чи вакцинують та чи реєструють волиняни й переселенці своїх домашніх улюбленців і чи є нині якесь покарання за відсутність паспортів та щеплень у собак і котів.

Про Айдара з Ірпеня

Директорка КП «Ласка» Оксана Богданюк розказує дві історії про пса Айдара породи хаскі з Ірпеня: одну хорошу, іншу – сумну.

«Він лишився живим, його власники по нього повернулися. Він пережив багато страшних, трагічних обставин, коли було найгостріше протистояння в місті», – каже Оксана Богданюк.

Річ у тім, що його власники, тікаючи від обстрілів, лишили пса під опіку сусідів. Однак згодом дізналися: їхній улюбленець живе просто неба – на розбомбленій вулиці. Вони, покинувши все тут, у Луцьку, поїхали в Ірпінь та знайшли Айдара.

Жити із псом власники в орендованій квартирі сім’ї не дозволили, хоч Айдар кастрований, вакцинований від сказу, має всі щеплення і навіть паспорт. Собаку змушені були оселити у притулку для тварин.

Директорка комунального закладу запевняє: в «Ласці» прихистять собак як з документами, так і без.

«Якщо є паспорт – то прекрасно, а так ми в ході опитування з’ясовуємо, чи є в собаки базова вакцинація від сказу. Якщо її немає – ми її робимо», – каже директорка підприємства.

Більшість наших тварин не мають паспортів, бо їх ніхто не перевіряє

Оксана Богданюк розповідає: за законом кожна тварина мусить бути зареєстрована, себто мати паспорт.

«Але в нас ще немає чіткої контролюючої бази до цього закону, і тому переважна більшість тварин, які живуть в сім’ях наших співгромадян, не мають паспортів», – зазначає Оксана Богданюк.

Звичайний – внутрішній – паспорт тваринам видають у будь-якій ветлікарні, там, де лікують та щеплюють.

«Ми видаємо паспорт українського зразка стандартний, він іде більше як медична книжка, з ним не можна виїхати за кордон», – розказує лікарка ветклініки «Кіт Леопольд» Яна Коханюк.

Каже, в паспорті українського зразка вказують таку інформацію: «Дані про власника, дані про тварину, може бути фото тварини: це залежить від того, чи власники його зробили. Може бути вклеєний чіп, якщо тварина була чіпована, може бути внесений номер клейма, якщо в тварини було клеймо, ну і дані про вакцинацію, відповідно».

Утім, розказує лікарка ветклініки, оскільки ніхто не перевіряє наявності у тварин паспортів, чимало власників їх просто не роблять.

«Не всі хочуть робити, бо не вбачають утому сенсу, типу вони собі реєструють – десь записують в блокнотах ту вакцинацію, але паспорт не заводять», – зауважує Яна Коханюк.

Пані Світлана хоч і мешкає у селі, та все ж, переконує, у неї щеплені не тільки коти з собаками, але й корови та свині.

«Мусово давати щеплення, щоб молоко очищене було. Бо ж молоко дається дітям, бо є дітки маленькі. І так само свині. Тож для себе годується, не на продаж. Так само, щоб очищене м’ясо було», – міркує мешканка села Вічині Світлана Матвійчук.

Котів і собак жінка вакцинує раз на рік.

Однак паспортів котам та собакам Світлана не робила. Бо вони, переконана, необхідні лише для вивезення тварин за кордон. Оскільки у планах такого немає, обходиться тільки щепленнями.

«Річний запас закордонних паспортів виписали за два тижні»

Закордонні паспорти для тварин оформляють і видають лишень у державних ветлікарнях.

«За рік приблизно 300 вийшло паспортів. Може, чуть більше на рік попередньо було. А в зв’язку з війною ми річний запас виписали за два тижні», – розповів начальник Луцької районної державної лікарні ветеринарної медицини Андрій Ткачук.

Посадовець додає: якщо відсутність закордонного паспорта робить тварину невиїзною, то без українського можна обійтися.

Лікарка ветклініки каже: з 24 лютого у них побільшало чотирилапих пацієнтів. Люди масово понесли своїх улюбленців на щеплення, щоб виїхати за кордон. І це не лише місцеві, але й переселенці.

«Більшість так само, як у нашому регіоні, не придавали цьому значення, не вважали, що це потрібно. Навіть коли це вводилося законом – все одно не вважали за потребу реєструвати тварину, чіпувати і виготовляти паспорти», – зазначає Яна Коханюк.

Коли ж довелося їхати за кордон – зрозуміли: без вакцинації і паспорта нікуди. Тим часом українські паспорти залишаються не надто популярними, бо їх тут ніхто не вимагає. Змінити це, переконані ветеринари, може лише перевірка цих документів або введення штрафів.