Філологи Волинського національного університету імені Лесі Українки розпочали роботу над підготовкою видання творів Олени Пчілки. За попередньою інформацією, це буде 8-10 томів, які побачать світ 2024 року до 175-річчя від дня народження письменниці.

Про це у програмі «Актуально» на 12 каналі 1 лютого розповів ректор вишу Анатолій Цьось.

«Ми проаналізували, що практично не досліджена і не опублікована Олена Пчілка. Зараз наші працівники дуже активно працюють в архівах. Ми вже маємо архів із Праги: нам зробили фотокопії, оцифрували всі матеріали. Зараз активно працюємо з Інститутом літератури, де теж робимо оцифрування матеріалів. Уже є концепція підготовки томів Олени Пчілки. Можливо, це не буде академічне видання. Але це може бути 8-10 томів – дуже велика спадщина», – зазначив ректор.

За його словами, спадщину Олени Пчілки хочуть опублікувати до 175-річчя від дня її народження, тобто 2024 року. «Відповідно будемо дуже старатися, щоб у 2023 році було майже все готово», – наголосив він.

«Будемо виходити зараз із пропозиціями створити якусь програму, можливо, в обласній раді. Можливо, будемо співпрацювати з окремими територіальними громадами у підготовці томів, щоб ця робота стала системною, і ті, хто працює системно, отримували певну заробітну плату», – додав очільник вишу.

Як відомо, 2021 року ВНУ у співпраці з іншими науковцями видав академічне зібрання творів Лесі Українки у 14 томах.

Довідково

Олена Пчілка (справжнє ім’я Ольга Петрівна Косач, 1849-1930) – українська письменниця, меценатка, перекладачка, етнографка, фольклористка, публіцистка, громадська діячка, член-кореспондентка Всеукраїнської академії наук.

Мати поетеси Лесі Українки, Михайла Косача, Ольги Косач-Кривинюк, Оксани Косач, Миколи Косача та Ізидори Косач-Борисової, сестра професора Михайла Драгоманова.

Писала поетичні, драматичні, прозові твори. Особливе місце у її спадщині відведене дитячій літературі. Крім численних поезій, казок, оповідань, вона написала для дітей багато п’єс.

Пчілці належить чимало перекладів і переспівів світової класики: Овідія, Адама Міцкевича, Олександра Пушкіна, Йоганна Вольфґанґа Ґете, Ганса Крістіана Андерсена, Віктора Гюґо. Крім того, вона написала низку публіцистичних, літературно-критичних статей і спогадів.

На її честь назвали Волинську обласну наукову бібліотеку у місті Луцьку. 2011 року поблизу неї відкрили перший в Україні пам’ятник Олені Пчілці. Автор погруддя – скульптор, заслужений художник України Микола Обезюк, який є автором пам’ятників Лесі Українці в Луцьку та Новоград-Волинському. Пам‘ятник споруджено на кошти волинян.