Хоч аритмія серця є проблемою, яка на початку нічим себе не проявляє, та згодом вона може викликати серйозні ускладнення, зокрема такі як ішемічний інсульт.

Про те, що таке аритмія, як її можна виявити та чим вона загрожує, у програмі «Телемедицина» на 12 каналі 15 листопада розповів завідувач відділення аритмології Волинської обласної клінічної лікарні Ігор Біскуп.

Що таке аритмія

За його словами, аритмія – це порушення діяльності серця, пов’язане з нерегулярністю його скорочень. Воно проявляється тим, що пульс стає пришвидшеним або повільним. Щодо того, який ритм серця є нормальним, лікар каже, що це поняття дуже відносне.

«Норма – дуже умовне поняття для частоти. Вона залежить від стану людини, її віку, тренованості. Параметри норми дуже розширені. Як мінімум, це від 50 до 80-90 ударів у спокої. Це середня частота, яку ми можемо вважати приблизною нормою. Проте молоді спортсмени можуть мати частоту 40-45, яка вночі може спускатися навіть до 35. І таке явище не потрібно лікувати», – наголосив лікар.

Як виявити аритмію

За його словами виявити аритмію, помірявши пульс рукою чи пульсоксиметром, не завжди вдається. Найпростіше – зробити кардіограму.

«Не завжди, помірявши пульс чи пульсоксиметром, чи рукою на променевій артерії, ми отримуємо адекватні результати. Тому що при появі фібриляції передсердь, або миготливої аритмії, частота можлива в межах норми, але серце при цьому б’ється хаотично, неритмічно. У пульсоксиметрах велика похибка, тому що вони реагують на пульсову хвилю, і за умови, коли робота серця ритмічна, від 40 до 140-150, пульсоксиметр дасть правильну, коректну частоту. Якщо у пацієнта є миготлива аритмія або екстрасистолія, тобто позачергове скорочення серця, яке йде зразу за нормальним скороченням, пульсова хвиля не встигає утворитися або вона буде менша – пульсоксиметр її не порахує. Були випадки, коли пацієнт приходить із частотою 70-75, де кожне друге скорочення – екстрасистолія, а пульсоксиметр показує 35-36», – пояснив Ігор Біскуп.

Коли ж кардіограму зробити під час цього порушення, вона стовідсотково його підтвердить, запевняє він.

Які причини аритмії

Щодо причин аритмії, то вони є вроджені й набуті. Теорію про різні радіохвилі, радіочастоти, якими дехто пояснює проблеми у роботі серця, лікар назвав страшилкою, яка не має жодного підґрунтя.

«Окрім вроджених причин, на першому місці – поступовий віковий розвиток кардіосклерозу. Тобто провідна система серця з часом старіє. На жаль, аритмії часто не болять, і тому люди інколи звертаються дуже пізно. Адже це не є коронарні хвороби, ішемічна хвороба, інфаркт, які болять, і людина в перші хвилини чи години може звернутися по допомогу. Цей кардіосклероз – це поступове старіння кардіосистеми», – каже медик.

Також спричинити аритмію, з його слів, можуть перенесені запальні процеси, тобто міокардити. А останнім часом є випадки постковідних міокардитів, які супроводжуються порушенням ритму, розповів завідувач відділення.

Чим загрожує аритмія

Аритмія небезпечна, якщо її виявити пізно, стверджує він.

«При аритмії страждає насосна функція серця. Головний мозок – орган, дуже чутливий до гіпоксії, тобто до зниження надходження кисню. При тривалих формах аритмії, особливо з високою частотою, страждає структура серця. Воно поступово збільшується, розтягується, камери перестають ефективно скорочуватися, з’являються структурні зміни, які називаються кардіомегалія або дилатація камер серця. Серцевий викид падає, з’являється відносна недостатність клапанів… Як результат – легенева гіпертензія. Тобто якщо аритмія задавнена і нелікована, вона поступово впливає на всі органи і в першу чергу на серцево-судинну систему», – наголошує медик.

«Якщо ми говоримо про істинну аритмію, або фібриляцію передсердь, або миготливу аритмію, яка може бути з нормальною, низькою і високою частотою, то там головним фактором, який дуже негативно впливає, є не тільки дискомфорт, не тільки відчуття бардаку в серці, а поява тромбоемболічних ускладнень. Тобто внутрішньосерцево утворюються пристінкові тромби, які періодично відриваються і летять, на жаль, в голову. Це вже ішемічний інсульт. Тому тут доцільний прийом препаратів, які дозовано, чітко розріджують кров. Це не стосується власне перебігу аритмії, але стосується найбільш грізних ускладнень при фібриляції передсердь», – зазначив Ігор Біскуп.