Волинян попереджають про необхідність профілактики та лікування педикульозу – за перше півріччя 2019-го почастішали випадки захворювання.

Про це повідомляє Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України.

У 2019-му на Волині зареєстровано 47 випадків педикульозу, з них 36 у дітей до 17 років.

Спостерігається ріст загальної ураженості на 35%, а серед дитячого населення на 57%. Педикульоз зареєстровано на 10 адміністративних територія області, ріст відмічається за рахунок ураженості дітей Любешівського, Маневицького та Ратнівського районів.

Педикульоз і надалі лишається однією з медико-соціальних проблем, з якою людина часто стикається. Для багатьох це захворювання досі викликає сором. Слід пам’ятати, що воші виникають не завжди через нехтування особистою гігієною і не залежать від довжини волосся.

Людські воші можуть з’явитися на будь-якій голові і у будь – якому віці. Проблема вошей найчастіше зачіпає дітей, які перебувають у великих скупченнях: в школах, в дитячих садах, таборах відпочинку. Діти не тримають дистанцію, під час гри вони торкаються головами, сплять на одній подушці, позичають щітки, гумки для волосся та головні убори.

Педикульоз має такі прояви:

  • свербіж шкіри в місці укусу воші;
  • дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі;
  • наявність гнид у волоссі.

Від моменту зараження до перших ознак хвороби може пройти кілька тижнів. Заразитися може кожний, незалежно від соціального становища. Ураження педикульозом відбувається при безпосередньому контакті з особами, хворими на педикульоз, здебільшого волоссям, при користуванні спільними речами, одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо.

Воші можуть протягом 2 – 3 днів чекати нового господаря. Людина може бути уражена педикульозом у громадському транспорті, магазині, басейні, спортивних роздягальнях, за місцем навчання чи  роботи. Особливо часто з педикульозом стикаються батьки, чиї діти відвідують дитячі садки, школу, спортивні секції, відправляються у туристичні походи, на відпочинок до дитячих таборів та санаторіїв. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та недотримання правил особистої гігієни.

Що робити батькам, якщо у дитини виявлений педикульоз?

  • звернутися до лікувально-профілактичного закладу за консультацією;
  • використовувати для лікування засоби, котрі порадить лікар;
  • важливо дотримуватися інструкції із застосування того чи іншого препарату та слідкувати за терміном його придатності;
  • при виявленні вошей на будь-якому ступені розвитку (яйце, личинка, доросла воша) дезинсекцію проводять одночасно, знищуючи вошей безпосередньо як на голові, тілі людини, так і на його білизні, одязі (протягом 1 доби);
  • необхідно оглянути та при необхідності, обробити всіх членів вашої родини;
  • повідомити щодо ситуації медичного працівника дитячого закладу, який відвідує дитина, для проведення у ньому комплексу протипедикульозних заходів;
  • через 7-10 провести повторну протипедикульозну обробку.

Що не слід робити?

  • використовувати препарати від вошей, котрі призначені для тварин. Вони можуть бути токсичними і подразнювати шкіру голови;
  • засуджувати людей, які постраждали від вошей і їх сім’ї. Педикульоз може виникнути в будь-якому середовищі незалежно від економічного статусу і рівня гігієни. Поширений осуд пацієнтів, у яких діагностовано воші, є основною причиною відсутності обміну інформацією і, отже, ускладнює вжиття заходів по лікуванню і профілактиці цих паразитів в значній мірі.