Північна Корея на шляху до миру. 24 травня КНДР на очах у журналістів підірвала тунелі  єдиного відомого ядерного полігону – Пхунгері. Напередодні були демонтовані наземні пункти спостереження, охоронні споруди й інші об’єкти, які обслуговували полігон. А ще 13 років тому, 10 лютого 2005 року Пхеньян повідомив про виробництво ядерної зброї. Ракетні випробування, за офіційною версією, мали мирний характер і проводилися з метою дослідження космічного простору. Однак – міжнародна спільнота тому віри не йняла. Побоювання підтверджували зовнішні спостереження і офіційні повідомлення державних органів найближчого сусіда – Південної Кореї. Попри неодноразові й суворі санкції, ініційовані Штатами, діалог з Північною Кореєю не припинявся. Перші результати з’явилися 27 квітня цього року. Історична зустріч лідерів обох Корей дала надію на мир на півострові. Наступний очікуваний крок – зустріч Ким Чен Ина та Дональда Трампа, президентів КНДР та США, двох раніше непримиримих ворогів. Вона може відбутися 12 червня в Сингапурі. Досі ніхто не може впевнено заявити, що вона таки станеться. Але водночас – ніхто не скаже й що її не буде. Світові експерти кажуть, якщо зустріч пройде успішно – у Пхеньяна всі шанси стати на шлях розвитку. Як у свій час Україна.

Україна після  відмови від ядерного потенціалу отримала підтримку міжнародної спільноти – і війну. Та чи загрожує такий самий сценарій КНДР? Історики кажуть: Україна – перша країна, яка зіткнулася з нападом після ядерного роззброєння. Й передбачити його було неможливо. Наша ядерна історія суттєво відрізняється від інших.

1 червня 1996-го Україна остаточно відмовилася від ядерної зброї. З території країни вивезли понад 220 одиниць стратегічних носіїв: 176 міжконтинентальних балістичних ракет, 44 важких бомбардувальники, оснащених більш ніж тисячею ядерних крилатих ракет великої дальності, а також 1240 боєголовок. Головною причиною роззброєння став аж ніяк не міжнародно-політичний тиск і не загроза ізоляції.

Тож Україна фактично звільнилась від цього арсеналу, як тягаря. Зараз -через агресію Росії на Сході – все частіше виникають розмови про необхідність ядерної зброї. Зокрема, у перший рік АТО, 3 липня 2014 року народні депутати України від ВО «Свобода» зареєстрували у Верховній Раді України законопроект щодо відновлення Україною статусу ядерної держави. Його відхилили. Політолог та історик Олександр Палій вважає – в України був шанс убезпечити себе ще в далекому 96-му.

Що ж до Північної Кореї – експерт каже, у неї ще є шанс не повторити наших помилок. Водночас, гарант її безпеки не Росія, а США – держава, яка поважає дипломатію та військову честь. До того ж – США першими робить кроки до примирення. Президент Дональд Трамп повідомив про те, що американська делегація вже перебуває на кордоні з Північною Кореєю.