Вихователь, педагог з дитячої психології та мама, викладач Бродівського фахового педагогічного коледжу ім. Маркіяна Шашкевича Галина Гелевич розказала молодим батькам всі тонкощі підбору дошкільного закладу для дитини.

Як вибрати садок? Краще державний чи приватний?

Варто враховувати матеріальні можливості батьків. З мого власного досвіду, діти відчувають себе емоційно комфортніше у приватних садках. Такі заклади забезпечують індивідуальний підхід шляхом використання різних методів і форм роботи. Вони орієнтуються на бажання дитини, пропонують новітні розваги. Це сприяє кращому розвитку, і батьки спостерігають більший прогрес. Варто зазначити, що кожен має свої індивідуальні вподобання.

Який оптимальний вік для відвідування садка?

Рекомендовано починати із трьох років. Декретна відпустка до трьох років не є випадковим терміном, вона пов’язана з фізіологічними особливостями дитини. Протягом цього періоду маля все ще потребує близькості матері, оскільки встановлюється тісний зв’язок. Після трьох років дитина починає відчувати потребу в контакті та взаємодії з іншими дітьми, і колектив у садку є корисним для її розвитку. Гуртки, дитячі майданчики або кілька годин у студіях не можуть повністю замінити  день у дитсадку. Він допомагає виховувати дисципліну та до певної міри навчає дитину взаємодіяти з однолітками та вихователями.

Чи є недоліки в дітей, які не відвідують садок?

Звісно, є. Вони не знайомі з колективом, відсутнє почуття обов‘язку і відповідальності, діти поводять себе скуто.

На що звертати увагу при виборі вихователя?

Потрібно обрати певні характеристики: емоційність, чуйність, доброта. Важливо звернути увагу на темперамент своєї дитини та вихователя, чи вони співпадають. Більшості дітей імпонують молоді та активні вихователі, які завжди пропонують щось нове.

Поради для батьків 

  • Оберіть садок недалеко від дому, щоб уникнути стресу дитини зранку.

  • Зверніть увагу на розташування: наявність зелених зон, відсутність автомобільних шляхів та шуму.

  • Огляньте матеріальну базу дитсадка, наявність басейну, дитячих майданчиків та затишно обладнаних групових кімнат.

Чи можна виявити та уникнути агресії від вихователя?

Якщо виникають скарги дитини або є ознаки пошкодження, треба зразу прояснити ситуацію. Можна використовувати психологічні тести для оцінки вихователя, працювати разом із психологом як із дитиною, так і з вихователем.

Чи існують природні етапи для навчання читання та письма дитини?

Навчальна програма чітко визначає, коли й що потрібно вивчати. Однак важливо враховувати індивідуальні потреби. Дехто розвивається швидше, тоді як іншим потрібно більше пояснень і уваги. Ефективним буде співробітництво між батьками і дошкільним закладом.

Чи є причина для хвилювання, якщо дитина йде із садка засмучена?

Обов‘язково проведіть розмову з дитиною. Іноді вона може замкнутись у собі, розвивати різні страхи та комплекси, які потім можуть призвести до психологічних проблем. Тому важливо з‘ясувати корінь проблеми та об‘єктивно розібратись у ситуації.

Що варто запитати у дитини, коли забираєш її з дитсадка?

Попросіть розповісти про свій день. Питайте, що вони робили, що найбільше запам‘яталося, з ким вони гралися, можливо, що не вийшло зробити. Нехай розкажуть про свої емоційні переживання.

Вікторія Ніканшин, студентка 2 курсу факультету філології та журналістики Волинського національного університету ім. Лесі Українки