Якісні дороги європейського зразка сприяють збереженню машини в гарному стані. Саме тому українські громадяни часто надають перевагу польським автомобілям. Хоча в умовах війни багато з них втратили можливість витрачати значні суми грошей, приблизно 200 тис. зареєстрованих у Дії заяв щодо пошкодження транспорту свідчать про потребу в новому, не кажучи про необхідність постачати машини для ЗСУ. Деякі майданчики в Україні надають можливість купити авто з Польщі. Проте часто людям подобається обирати їх самостійно. Як це зробити правильно ― дізнаєтеся зі статті.

Як купити авто в Польщі

Де шукати машини

Реалізацією автомобілів можуть займатися салони, що приймають їх на комісію, ринки, майданчики. Інтернет позбавляє необхідності витрачати час на базари, адже тут вказана вся потрібна інформація, є фото. Найпопулярніші сайти з продажу авто в країні: AutoRia, Автотрейдер, Gratka, Allegro і інші.

Щоб купити транспортний засіб у Польщі, не обов’язково мати посвідку на проживання. Проте буде простіше, якщо папери оформлятимуться на людину, яка його вивозитиме з країни. Оскільки в Україні діє заборона на виїзд чоловіків за кордон, нею часто є дружина. В іншому випадку потрібна довіреність на виконання реєстраційних, митних та інших дій на території цієї країни.

Як вибрати б/у авто

Перевірити інформацію безоплатно за VIN-кодом, реєстраційним номером, датою першої постановки на облік можна в Центральному транспортному реєстрі Польщі. Між нею та документами не має бути розбіжностей.

Зателефонуйте за номером власника, вказаним на сайті з продажу, розпитайте про пробіг, технічний стан, ремонт, заміну запчастин тощо. Також необхідно провести фізичний огляд. Зверніть увагу на цілісність лакофарбового покриття, подряпини, вм’ятини, корозію на кузові та днищі. Огляньте стан крісел, керма, ручки коробки передач, килима, педалей. Проведіть тест-драйв, щоб відчути, як поводиться машина під час водіння.

Найкращий варіант ― заїхати на СТО, шукати найближче варто через Google Maps. Там перевірять амортизатори, гальмівну систему, електрику, шарові опори, підшипник передньої ступиці, сайлент-блоки, кермову рейку, протікання рідин. Ціна такого огляду ― 100 злотих.

Реєстрація купівлі

Щоб мати право перетнути польський кордон на автомобілі, у вас мусять бути:

  • машина з транзитним номерним знаком цієї країни на табличці;
  • техпаспорт, у якому записане прізвище покупця, та довіреність, якщо воно не збігається з тим, що у водія;
  • страховка терміном 30 днів;
  • експортна декларація.

Якщо номерних знаків бракує чи вони недійсні, транспорт можна перевезти хіба що на платформі евакуатора. Зауважте, що таким способом він має не лише прибути до кордону, а й перетнути його.

Нюанси придбання авто в Польщі

Офіційне оформлення

Отримати транзитні польські номери може покупець власною персоною у відділі реєстрації міста, де відбулася угода. Його прізвище вказується в договорі, якщо продавець ― фізична особа, чи фактурі, коли юридична. Інакше має бути довіреність.

Під час оформлення договору купівлі-продажу його мають підписати у вашій присутності всі співвласники, вказані в техпаспорті. Папери, заповнені до цього, швидше за все фальшиві.

До відділу реєстрації потрібно подати техпаспорт старого власника. Якщо реалізує авто не він, у вас на руках має бути документ, що визнає законність операції. Коли його щойно пригнали до Польщі з іншої країни, потрібне підтвердження сплати акцизу та техогляд. Також додається договір купівлі-продажу із вказанням вашої української адреси та прізвища латинськими літерами. Транзитні номери діють 30 днів, без них рух дорогами країни заборонений.

Обов’язкове страхування

Для машин на транзитних номерах передбачено особливий документ, його оформить будь-який агент. Вартість полісу ― 100 злотих, термін дії ― 30 днів. За водіння без страховки у 2022 році штраф складає 6020 злотих.

Нюанси оформлення

Деякі продавці вимагають завдаток. Його можна оплатити готівкою чи через банк, але потрібно отримати розписку, де буде вказано прізвище одержувача, суму, назву моделі, його номер та VIN-код. Перевірте, чи все збігається з документами.

Оскільки ви не можете їхати Польщею на номерах, які перетворилися на недійсні після продажу, та без страховки, по закінченні оформлення договору покупку доведеться зачинити та залишити на тому ж майданчику, де було. Його фізична присутність на реєстрації та страхуванні не обов’язкова. Тому беріть із собою номери, папери та йдіть на оформлення.

Експортна декларація

Створити такий документ громадянин України не може, тому що позбавлений права доступу до реєстру. Тож потрібно звернутися до митного агентства в місті купівлі. Це дозволено зробити біля кордону, проте там може бути черга із таких же охочих.

Для отримання експортної декларації необхідно приїхати до митного відділу на цьому авто або привезти його евакуатором, якщо бракує транзитних номерів та страховки. Після огляду її буде видрукувано.

Як не потрапити на гачок шахраїв

У разі, якщо на фото машина не на польських номерах, у 99% це свідчить про аферистів. Під час вивезення з інших країн іноземні знаки здаються до відділу реєстрації під час зняття з обліку. Про це в документах робиться позначка.

Деякі реалізатори пропонують підписати наполовину заповнений договір купівлі-продажу із вказанням закордонного власника. Насправді ніхто не віддасть свою машину в такий спосіб.

Купити авто в Польщі може будь-який іноземець. Великий вибір та доступні ціни ваблять багатьох українців. Якщо про таке роздумуєте і ви, скористайтесь наведеними порадами та станьте власником омріяної моделі.