Внаслідок швидкого технічного прогресу та зростання споживання техніки значно скорочується термін життя багатьох повсякденних товарів. Тому люди все частіше замінюють старе обладнання на нове.

Комп’ютери, телевізори, пральні машини, холодильники, смартфони, планшети, жорсткі диски, розумні годинники тощо — лише частина довгого списку пристроїв, якими люди користуються щодня. Вони не вічні.

Однак заміна техніки — це не тільки необхідність і задоволення від нової покупки, але й часто і дилема, як правильно утилізувати використані раніше прилади.

Відсутність поінформованості та знань означає, що відходи електроніки та побутової техніки потрапляють у сміттєві баки або на стихійні звалища, а також у ліс чи водойми. Люди не усвідомлюють, що обладнання, яке вони викидають із дому, є небезпечним для навколишнього середовища і з ним слід поводитися відповідним чином.

Тож, що робити з поламаним і зношеним електричним та електронним обладнанням?

Як утилізувати відпрацьовану побутову та професійну техніку відповідно до чинного законодавства України? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете цій статті.

Чому зростання кількості електронних відходів є небезпечним?

Усі види електронного обладнання, тобто ті, робота яких залежить від подачі електрики або наявності електромагнітних полів, не можна викидати на смітник. Деякі електронні відходи можна викинути у пластиковий сміттєвий контейнер лише після виймання батарей. Зазвичай вони позначені символом перекресленого кошика для сміття. Тому варто звернути увагу на все маркування на коробці пристрою та самому обладнанні. Його наявність свідчить про те, що вони містять шкідливі хімічні речовини, такі як ртуть, кадмій і навіть азбест. Вони досить рідкісні, що робить їхню переробку ще важливішою для навколишнього середовища. Їх не обов’язково видобувати інвазивним для планети способом.

Правильне поводження з електронікою регулюється законодавством України. Її утилізація — це, насамперед, переробка, завдяки якій вони нейтралізуються.

Окрім шкідливих речовин, електронне обладнання, таке смартфон, планшет, комп’ютер, телевізор або пральна машина містить й іншу сировину. Це до декількох десятків різних елементів, включаючи дорогоцінні метали, такі як золото, срібло, іридій і нікель. Значна частина сталі, алюмінію, пластмас використовується повторно.Також з електроніки можна витягти й інші метали, такі як магній, мідь, цинк, олово, свинець і вісмут.

Як правильно позбутися свого відпрацьованого обладнання?

Є кілька різних можливостей:

  1. повернути зношені прилади в магазин при купівлі нових за програмою обміну. Це найпростіше рішення. Воно безкоштовне. Однак апарат, що повертається, повинен бути тієї ж категорії, що і новий із невеликою доплатою;
  2. здати до пункту утилізації електронного обладнання або до пункту ремонту на запчастини. У більшості міст є пункти збирання електронного сміття, куди можна здати як більші, так і менші пристрої. Іноді можна безкоштовно забрати стару техніку, незалежно від її розміру. Компанії, що надають цей вид послуг, утилізують пристрої та подбають про все за нас — нам залишається лише віддати техніку, коли її забере водій;
  3. здати до пункту прийому металобрухту, внесеного до відповідного реєстру;
  4. віддати на завод з переробки електронного обладнання.

Окрім електронних пристроїв, особливого поводження вимагають акумулятори та батарейки, незалежно від їх розміру та форми. Вони становлять величезну загрозу для довкілля, і їхня правильна утилізація надзвичайно важлива. Позбутися їх відносно просто — найкраще зібрати їх та відвезти до найближчого пункту з відповідним чином маркованими контейнерами. Їх встановлюють у великих магазинах, торгових центрах, на деяких заправках, у деяких державних установах, а також, наприклад, в аптеках або в лікарнях. Йдеться про невеликі батарейки або акумулятори, що використовуються в предметах повсякденного побуту – годинник, зубні щітки, пульти від телевізорів. Що стосується акумуляторів та акумуляторів більшого розміру, їх можна повернути продавцю або в пункт селективного збирання побутових відходів.

Чому не обов’язково викидати стару техніку?

Більше не потрібні, не зламані та не пошкоджені прилади можуть стати в нагоді комусь іншому. Варто замислитися про передачу такого пристрою іншій людині, яка не може собі дозволити його придбання, або продаж. Завдяки цьому можна заробити гроші. У разі невеликої поломки є сенс відремонтувати та обновити пристрій, замінивши зношені або пошкоджені деталі. Це можна зробити самостійно або в спеціалізованому сервісі. Зараз дуже багато людей недорого продають вживану та відпрацьовану техніку на комплектуючі. Так можна купити запчастини до посудомийного обладнання, пральної, холодильної або інші запчастини для техніки. Є навіть спеціальні фірми, що займаються викупом і вивезенням електронного сміття з метою ремонту та перепродажу.

Звільнення від старої техніки — це природно, але робити це потрібно з розумом, щоб не нашкодити ні довкіллю, ні собі. Не забувайте правильно утилізувати свої пристрої та видаляти дані, особливо якщо ви хочете дати їм друге життя.