Зараз у підпорядкуванні «Луцького спеціалізованого комбінату комунально-побутового обслуговування» п’ять кладовищ. Це кладовище у селі Гаразжда Луцького району – воно найбільше, має площу близько 40 гектарів. Є також на вулицях Володимирській, Потебні,  Чернишевського та на Рівненській.

Усі, крім кладовища в Гаразжді, часткового закриті. Про це Першому розповів очільник підприємства Василь Цетнар

Де хоронять лучан?

Частково закриті кладовища на Чернишевського, Володимирській та на Потебні. Там можна проводити тільки так звані «підхоронення». Наприклад, якщо хтось «забронював» собі там місце ще раніше. Цвинтар на Рівненській також частково закритий, там лише підхоронення проводять, бо мало вільної території залишилось.

“Але бувають випадки, коли хтось звільняє свою ділянку. От, наприклад, людину поховали на іншому кладовищі, тоді місце звільняється, і можна віддати його комусь іншому”, – пояснив Василь Цетнар.

Куди звертатися рідним померлого, аби поховати його?

Звертатися потрібно у спеціалізований комбінат, що на вулиці Рівненській. Там людина оформляє замовлення на поховання рідних.

Згідно з законом, людину можна хоронити тільки через 24 години після її смерті.

“Зазвичай до нас звертаються до 11 години ранку, або ж напередодні дня похоронів. Система така, що до 11 ранку землекопи копають могили, а вже після 11 відбуваються захоронення. Земля на кладовищі надається безкоштовно. Людина платить лише за послуги, які надає їй підприємство. А це – викопування могили, спускання труни у яму, оформлення надгробків”, – пояснив керівник підприємства.

Яка ціна за копання ямки?

Ціна залежить від різних умов.

“Ручне копання коштує дорожче. Вручну ями копають переважно на закритих кладовищах, де проводять підхоронення. Орієнтовно це вартує 1300 гривень, хоча, не впевнений, що актуальну ціну називаю”, – додав Василь Цетнар.

Якщо ж викопувати яму трактором – виходить дешевше, орієнтовно 600 гривень. Технікою копають ями переважно на кладовищі у Гаразджі.

Зимою ціна на послуги зростає, бо ями копати складніше. Земля тоді замерзла, потрібно її довбати.

Як “забронювати” місце на кладовищі?

“Якщо помирає людина старшого віку, то ми дозволяємо залишити біля неї місце для підховання. В нас навіть є спеціальні подвійні сектори”, – пояснив Цетнар.

Це просто оформити. Коли людина звертається до підприєства з проханням похоронити родича, і хоче, щоб в майбутньому її похоронили поруч із ним, тоді вона просто складає договір одразу на подвійну могилу.

“Втім, якщо помирає людина у 30 або ж 35 років, то давати додаткове місце, аби воно просто пустувало 50 років, – це недоцільно”, – зазначив директор луцьких кладовищ.