Ця ягода ще кілька років тому для Волині була екзотичною. Зараз же лохину можна зустріти у кожному супермаркеті та ринку. Хоч просять за цю ягоду недешево, та поціновувачі готові платити більше. І на це свої причини, адже для вирощування ягоди потрібно прикласти багато праці й задіяти потужну техніку.

Досвідом вирощування лохини з нашою знімальною групою 12 каналу поділилися волинські садівники.

Популярність лохина здобула і на Волині. Зараз нею засаджено близько семисот гектарів землі області. У селі Положеве Щацької громади обабіч дороги – 160 гектарів лохини. Ще п’ять років тому на цьому місці були непрохідні торф’яні болота й самонасіяний ліс. Тепер – “Волинська ягідка”. Задля експерименту тоді тут посадили 100 кущів лохини. Вижили три десятки.

“Це все природнє, дощі, ніякого полива навіть нема. Рослина дала приріст 15-20 сантиметрів. Ми її вирвали, подивилися на кореневу систему – вона була розгалужена. Нам науковці сказали: це та земля, це та локація, де має право на життя лохина”, – ділиться співвласник підприємства В’ячеслав Богдан.

Зараз же на цих плантаціях три тисячі кущів лохини. Щоб досягнути такого результату, доклали багацько зусиль. Підготували ґрунт, закупили перевірені і сертифіковані саджанці, обрали українські. До слова, один дворічний обійшовся у близько 60 гривень. Ну і головне: крапельна система зрошення. Роботи багато, каже заступник директора, але воно того варте.

“Це дає можливість регулювати, як насиченість ґрунту вологою, так і подачу добрив, і подачу кислоти. Тобто, забезпечити виконання повної технології, яка необхідна для вирощування цієї культури”, – ділиться заступник директора підприємства Сергій Маїло.

Лохина – ягода вибаглива. Торф’яний ґрунт, який підходить для вирощування рослини дуже боїться морозу. Тому врожай неабияк залежить від погоди. Тому щоб отримати те, що є зараз, – приклали і людську руку, і потужну техніку.

“Якщо ви посадите дворічний саджанець, то десь через два роки перебування його в ґрунті ви зможете збирати з нього якийсь врожай. А який врожай – залежить вже від вас”, – розповідає Сергій Маїло.

Цього року на врожай вплинули весняні морози, а ще – коронавірус, бо люди стали більше економити. Волинську лохину зараз продають за 80-100 гривень за кілограм. А збирають її місцеві люди, що також неабияк тішить.

“Це люди, які живуть отут, в цьому регіоні, в цій ОТГ. Вони не виїжджають нікуди в Польщу, вони мають сьогодні заробіток, вони мають дохід для своїх сімей”, – каже співзасновник Володимир Бондар.

Власники підприємства поділилися, що у найближчих планах – вийти на зовнішній ринок, адже поки що реалізовують ягоду лише в Україні. Та запустити свою переробку лохини.