Представники уповноваженого Верховної Ради України з прав людини провели перевірку у Володимир-Волинській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті I-III ступенів.

Моніторинг закладу проводили Любов Сітовська та громадський монітор Наталія Смолярчук, – йдеться на сайті уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Хто навчається у школі-інтернаті?

Під час візиту здійснювався моніторинг стану забезпечення прав вихованців школи-інтернату на отримання освіти та індивідуального розвитку, навчально-виховної та корекційної роботи дітей з недорозвиненням мовлення, реалізація права на гідні умови проживання.

Центр розрахований на 104 дітей. У 2018/2019 навчальному році у школі-інтернаті навчається 103 дітини з інвалідністю. Зокрема, 1 дитина, позбавлена батьківського піклування, 9 дітей-напівсиріт, 62 дітей, які перебувають на диспансерному обліку, 23 дитини з неповних сімей, 45 дітей з багатодітних сімей, 22 дитини, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, 1 дитина-переселенець із зони АТО та 1 дитина учасника АТО.

Територія – в охайному стані, навчання – на належному рівні

У приміщенні школи є необхідні для організації освітньої та реабілітаційної роботи кабінети та майстерні. Створено 16 класних кімнат, наповнюваність яких становить від 5 до 8 дітей та 4 студії для гурткової роботи. На момент візиту у закладі перебувало 98 вихованців.

Монітори відзначають, що територія та приміщення школи-інтернату, а також спальний корпус, у якому проживають 100 вихованців, перебувають в охайному стані. Зокрема, облаштована зона відпочинку, спортивний майданчик. В закладі чисто, затишно, доброзичлива атмосфера. Працівники закладу докладають зусилля для забезпечення належних умов проживання дітей. Налагоджені постійні тісні зв’язки з громадськими організаціями. Завдяки їхній допомозі вихованці в повній мірі забезпечені індивідуальними слуховими апаратами.

Під час моніторингового візиту встановлено, що навчально-виховний процес учнів у спеціальній школі-інтернат організовано на належному рівні

Вартість харчування на одного вихованця складає 75 гривень. У їдальні наявне меню, окрім цього є перспективне меню на 14 днів. Проте відсутнє дієтичне меню, хоча у закладі є особи, які його потребують. Харчуються вихованці 5 разів на день.

Які недоліки знайшли монітори?

Вхід у приміщення школи-інтернату  обладнано належним пандусом. Втім, особи з інвалідністю не мають змоги подолати високі сходи і пороги, які є у приміщенні. Усі туалетні кімнати не обладнані спеціальними поручнями.

У навчальному закладі немає кнопки екстреного виклику, що є порушенням в організації особистої безпеки учасників освітнього процесу та майна. Також не дотримано організації порядку спілкування вихованців з близькими родичами, відсутній графік побачень та не ведеться журнал відвідування. Зокрема, немає кімнати для побачень із близькими родичами.

У закладі порушуються права вихованців на належну медичну допомогу. Графік медоглядів дітей-сиріт та інвалідів, школярів перших-четвертих класів існує, однак він не затверджений та не підписаний. Графіки медичного обстеження учнів решти класів взагалі відсутні. Планові медогляди, які мають проводитися фахівцями двічі на рік, з 2017 року проводяться раз на рік. За словами медичних працівників школи-інтернату, представники обласного дитячого територіального медичного об’єднання відмовляються проводити обстеження вихованців, пояснюючи це відсутністю можливості командирувати бригаду відповідних фахівців.

За результатами моніторингового візиту до Волинської обласної ради будуть направлені рекомендації щодо усунення виявлених проблем.