З 24 лютого 2022 року військова форма оточує нас навіть у тилу. І раніше чоловіки, які працюють або відпочивають на природі, вирішували купити тактичну форму для власних потреб. Вона має велику кількість кишень різного розміру, що дозволяє носити із собою необхідне спорядження і забезпечує швидкий доступ до нього. До того ж додаткові шари ізоляції забезпечують збереження тепла в холодних умовах, що важливо для збереження здоров’я. Деякі моделі також мають підсилені вставки для захисту від гострих предметів. Але варто розібратись, чи можна носити такий одяг у військовий час цивільним і що може загрожувати порушникам.

військова форма

Що говорить законодавство

Зараз будь-яку людину у військовій формі автоматично сприймають як військовослужбовця і без підтвердження службового положення. З цим пов’язано багато неприємних ситуацій, навіть шахрайських схем. При цьому стаття 168-8 КУпАП говорить: носіння форми з розпізнавальними знаками ЗСУ або інших військових формувань є адміністративним правопорушенням.

Тобто можна й носити форму, якщо не навішувати на неї шеврони або погони. Це не буде порушенням законодавства, але може заплутати інших цивільних. Якщо ви будете прикидатися військовослужбовцем, навіть без використання спеціальних позначень, це може призвести до адміністративної або кримінальної відповідальності.

За використання військової форми зі знаками розрізнення військовослужбовців накладають штраф від 150 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією одягу. Ситуація може обмежитись попередженням або навіть дійти до кримінальної відповідальності, залежно від конкретного випадку.

В мирний час проблем з використанням камуфляжу немає, проте з початком повномасштабного вторгнення поліція та військові почали пильніше ставитись до кожної людини у «пікселі». Щоб не отримати додаткових проблем, краще користуватись лише цивільним одягом.

Яке тлумачення надають посадовці

В умовах війни незаконно одягнена військова форма має набагато більшу суспільну небезпеку, ніж раніше. З 2014 року в Україні ведуться військові дії і на вулицях стало набагато більше чинних воєнних. Люди поступово звикли бачити у кожній людині у формі військовослужбовця, навіть незважаючи на тип забарвлення тканини.

Тому цивільним рекомендують оминати «піксель», щоб не створювати незручних ситуацій та не вводити людей в оману. Також є низка осіб, яким заборонено носити форму в будь-якому разі:

  • звільнені зі служби;
  • засуджені за дезертирство або самовільне покидання частини.

В разі порушення осіб можуть притягнути до відповідальності.