Вже два роки в луцькому громадському транспорті діє лише безготівкова оплата, втім, у салонах маршруток – досі гуляє готівка. А за останні півроку кількість порушників ще й зросла ледь не вдвічі.

Щодня у громадському транспорті влаштовують перевірки. Олена Брилюк вже 2 роки працює контролеркою-ревізоркою і ділиться: в тролейбусах готівкою не розраховуються, а штрафи за проїзд “зайцем” там сплачують частіше. В маршрутках – порушників в рази більше, а переконати їх сплатити штраф – значно важче.

Часто сперечаються, дуже часто. Менше відсотків, що добровільно платять. Є такі, що доводиться і наряд поліції викликати. І вже тоді, в присутності поліції, вони платять штраф”, – розповідає Олена Брилюк.

Лучани, які досі оплачують проїзд готівкою, невдовзі вже не зможуть уникнути штрафів. У міськраді обіцяють запровадити нову систему контролю. Запеняють: контролерам, що працюють у Луцьку, а це здебільшого працівники підприємства електротранспорту, важко переконати людей заплатити штраф.

На мій погляд, доволі не ефективно діють нинішні контролери. Навіть підбір персоналу там такий, що з агресивним порушником вони не можуть нічого зробити. Як результат – зараз в маршрутках 20-30% пасажирів платять готівкою, хоча ще в березні було всього 15″, – каже директор департаменту економічної політики Луцької міської ради Борис Смаль.

На думку владців, так сталося через те, що порушники зрозуміли, що з контролерами можна посперечатися або просто втекти. Днями ж луцький виконком вирішив із цим боротися наполегливіше.

Наша мета – добитися того, щоб контроль був системний, щоб особи, які не сплачують за проїзд, бачили, що контроль системний”, – каже головний транспортник Луцька Віктор Главічка.

Планують, що із перевізниками підписуватимуть контакти, де зобов’язуватимуть їх взяти у штат контролерів. Кажуть: вони ідею підтримали. Нових контролерів забезпечать власним транспортом, аби вони могли оперативно вирушати на ті точки, де людей найбільше. А про це їх сповіщатиме система “Сіті кард”. Втім, з’являться нові вимоги при прийомі контролерів на роботу.

Серед нових вимог – ці люди повинні будуть мати психологічну підготовку, яких буде неможливо злякати. Порушив – значить маєш бути оштрафованим”, – каже Борис Смаль.

Розмір штрафу, до слова, не зміниться. Він, як і нині, становитиме 160 гривень. Втім, у Луцькраді переконані: коли врешті штрафи почнуть стягувати з усіх порушників, то це позитивно відобразиться на бюджеті міста. Наразі над новою системою контролю активно працюють, і якщо обійдеться без нюансів, то вона запрацює вже за місяць.