В Україні пропонують запустити медичну реформу, в основі якої будуть кластери, а опорних лікарень уже не буде. Відповідний законопроєкт уже обговорюють у парламенті.

Про це у програмі «На тижні» на 12 каналі 25 грудня розповіла народна депутатка Ірина Констанкевич.

«Зараз хочуть запустити медичну реформу в дещо відмінному варіанті від того, який пропонувався дотепер. Раніше говорилося про медичну реформу, яка буде на первинному, вторинному, третинному рівнях, а в останньому законопроєкті пропонується інша конфігурація. Якщо дотепер були опорні лікарні, які постали на укрупнених районних, то тепер вже їх не буде, а натомість зявляться кластери», – пояснила обраниця.

За її словами, кластери – це ще одна із прихованих форм оптимізації лікарень. Наприклад, на Волині пропонують створити 2 або 3 кластери: у Луцьку, Ковелі і, можливо, у Володимирі чи Нововолинську.

Ірина Констанкевич стверджує, що другий і третій рівень меддопомоги хочуть обєднати і назвати «спеціалізована допомога».

«У цьому законопроєкті 2306 ми побачили без попереднього експертного обговорення такі новації: кластери, обєднання вторинки і третинки, відсутність опорних лікарень, перекладання максимального зобовязання на територіальні громади.

І мене це дуже непокоїть. Тому що не зрозуміло, де і як буде лікуватися уся Любешівщина. Що тоді з Камінь-Каширською районною лікарнею, яка стала опорною? Її, по-перше, ще не укомплектували на 100 відсотків, компютерної томографії там немає, достатньої техніки для діагностування немає. Аналогічно з Маневицькою лікарнею. Вона стратегічна, тому що це 30-кілометрова зона біля АЕС, це транспортні магістралі.

І замість того щоб лікарні посилювати, і вони на своєму вторинному рівні могли би дати не обов’язково високоспеціалізовану допомогу, а якраз загальну, то цього ми якраз не бачимо в цьому законопроєкті. Саме тому ми не голосували», – зазначила народна депутатка.

Крім того, каже вона, таке реформування призведе до зменшення і так малої кількості медиків.

«Це не продуктивний шлях, неправильний шлях. У яку б я лікарню не приїздила, мені директори говорять про дефіцит кадрів. Я була в Колках – вони не можуть законтрактуватися на нові пакети медичних послуг, тому що немає кадрів. У Любешові аналогічна проблема, в Маневичах – теж. Немає житла, немає зарпати – і хто вам туди поїде з іншої лікарні?» – розмірковує гостя програми.

Крім того, вона вважає неправильним перекладання деяких зобовязань на громади.

«Територіальна громада не може купити житла, щоб забезпечити один пакет для шістьох лікарів. Громада не має можливості профінансувати утримання лікарні. Я вважаю, що це солідарна відповідальність держави і громади. Але більшою мірою за це відповідає держава. Тому що так записано у Конституції», – наголосила Ірина Констакевич.