Орендував автівку, а потім заявив власнику: її силою забрали працівники районного комісаріату. Луцький сервіс прокату автомобілів ледь не втратив машину за 22 тисячі доларів. У якийсь момент з’ясувалося: їхня Skoda Kamiq стоїть на території військового об’єкта, та ще й перефарбована й зі зміненими номерами. Минув місяць, доки автомобіль вдалося відвоювати.

Орендар повідомив, що машину «віджали» військові

Федір Лук’янчук працює в сервісі прокату автомобілів у Луцьку.

«У березні здали машину Skoda Kamiq Кульбараку Руслану Анатолійовичу. Він сказав, що їде в Тернопіль у власних справах. Поїхав і не вернувся», – розповідає адміністратр «Prokat city» Федір Лук’янчук.

Орендар надіслав повідомлення у вайбері, про те, що автомобіль силою відібрали у Кременці – райцентрі на Тернопільщині: «Привіт. В мене «Шкоду» забрали в Кременці військові. Просто віджали тіпа для ЗСУ. Відслідкуй, де вона, і щось рішайте. Мене обше від***ли. Я в лікарні під конвоєм… Мене заставили написати, що я добровільно віддав машину для армії. С*ка, це просто п**да, я весь побитий».

Після цього автора повідомлень і слід прохолов. Пробували зв’язатися з ним і ми. Марно.

Власник авто Федір Лук’янчук звернувся до поліції Кременця. Там його поінформували: іномарка – біля військового комісаріату. Нею користується начальник Юрій Фещенко.

«Він повідомив, що машина в нього перебуває, в його користуванні безпосередньо. Я особисто приїжджав у місто Кременець і бачив її там», – каже Федір Лук’янчук.

Щоправда, автівка має зовсім інший вигляд. «Вони машину перефарбували в зелений колір, затонували, віддавати не хочуть», – веде далі розповідь.

Телефонуємо кременецькому комісару Юрію Фещенку. Запитуємо: «Автомобіль Skoda Kamiq, який стоїть у вас біля комісаріату.Звідки він у вас з’явився, в кого вилучили і чи вилучили?»

«А у вас на це якесь право є, робити таке? Читали, шо зараз воєнний стан? Ще прийдіть мені сфотографуйте», – такою була відповідь.

Цікаво, що через два дні після цієї розмови той самий військовий комісар надіслав журналістці приватне повідомлення: «Людина на цій машині фотографувала військові об’єкти та шахрайськими діями грабувала людей. В умовах воєнного стану».

ДБР відкрило кримінал за двома статтями

Аби отримати офіційну інформацію з військкомату, 7 квітня ми надіслали офіційний запит. Проте відповіді не отримали й досі. Тим часом ДБР за цим фактом розпочало кримінальне провадження. Стаття – «перевищення військовим службових повноважень». Її санкція передбачає ув’язнення від восьми до 12 років.

«ДБР зараз порушило кримінальну справу по двох статтях: перша – угон автомобіля, друга – шахрайство. Є ймовірність така, що цей громадянин перебував у змові з військовим комісаром міста Кременця і пригнав цю машину за винагороду, грубо кажучи, на замовлення… В слідства версія така, що він її просто віддав, написав добровільну записку, що віддає на потреби Збройних сил, хоча фактично він такого права не мав», – заявив Федір Лук’янчук.

Що кажуть юристи

У юриста Артура Мартіросяна є три припущення, як автівка опинилася в комісара. Перше: її вилучили, бо водій був п’яний. Утім, для таких дій, каже юрист, потрібні рішення військової адміністрації та оцінка авто.

«Значить, зараз звертається власник, йому мають видати відповідні документи. Що цей автомобіль в нього вилучений, в нього має бути проведена оцінка. Не можна просто так забрати. Якщо в людини просто так забрали автомобіль – це мародерство. В погонах чи не в погонах – немає значення. Але суть така ж», – пояснює юрист.

Друге припущення юриста – кермувальник сам віддав чужу машину.

«Приїхала людина з автомобілем і з техпаспортом. Каже: хочу віддати у військову частину. У принципі, закону, який забороняє це зробити, нема, навіть якщо це не власник. Тому що інструкції, де прописано, що може віддати тільки власник, немає. Ніде це взагалі не передбачено», – запевняє юрист.

Однак є й інший бік медалі.

«Власник є в техпаспорті. Власник записаний. Приходить людина – не власник. Ну як мінімум в командира має виникнути запитання, а де власник цього автомобіля», – міркує юрист.

Єдиний спосіб Федору повернути автомобіль, сказав юрист, – робити це через суд. Власник так і зробив. Суд  виніс відповідну постанову. За місяць боротьби, оббивання порогів усіх структур Федору вдалося домогтись справедливості.

«Це був суд, що ми хочемо забрати машину, тому що вона була арештована. І суд дав добро. А потім виявилося, що в рамках кримінального провадження мала б бути проведена криміналістична експертиза на відшкодування збитків», – стверджує адміністратор «Прокат Сіті».

Її, за словами Федора, вже провели, а отже, автівка в найближчі дні вже буде в Луцьку.

«Це була експертиза проведена, приїжджали так само експерти незалежні. І ми підсумували всі ті збитки: перефарбування і так далі. Будемо подавати на відшкодування збитку в розмірі 1 мільйон 700 тисяч гривень», – каже Федір Лук’янчук.

Про те, як орендована автівка луцької фірми опинилася у військового комісара, достеменно Федір не знає. Головне, каже, що її повернуть.