Практично у всіх розвинених країнах автопром вважається одним із загальних показників промислового розвитку. Автомобілі та запчастини створюють нові ринки збуту, які розвивають економіку. У 2008 році українська автопромисловість увійшла в кризу, стан якої систематично погіршується. Спеціалісти Avto.pro, онлайн-майданчика з продажу автомобільних комплектуючих, вирішили розібратися, що відбулося з українським автопромом за останні роки.

Тоді й сьогодні

Згідно з даними AC Heritage, бум автосалонів припав на 1992 рік, тоді ж почалося падіння вітчизняного автопрому. Ідеї «реанімації» українських концернів вже існували, їх реалізація почалася у 2000-х – в Україні залишилися такі автовиробники:

  •  Запорізький автомобілебудівний завод (ЗАЗ). За 2007 рік випустив близько 282 тис. автомобілів;
  •  Корпорація «Богдан». Черкаський завод корпорації у 2008 році випустив 117 тис. автомобілів;
  • ПрАТ «Єврокар». За 2008 рік випустив майже 36 тис. легкових авто.

З 2008 року автопром почав йти на спад. «Єврокар» у 2009 році випустив лише 3.5 тис. автомобілів, а вже до 2018 року став єдиним в Україні виробником легкового транспорту. «Богдан» і ЗАЗ зробили ставку на автобуси, вантажівки та військовий транспорт. Вони почали співробітництво з іноземним ринком. Конкурентами українського автопрому стали Азербайджан і Узбекистан, які раніше не мали подібної галузі виробництва.

Причини падіння

Світова фінансова криза 2008 року боляче вдарила по всім автовиробникам. Найбільші підприємства оговталися від наслідків кризи до 2009 року. Український автопром також був готовий до зростання, проте результати виявилися зворотними.

Причин кілька:

  • підвищений інтерес до імпорту;
  • відсутність державних програм розвитку;
  • підвищення інтересу до б/у автомобілів іноземних марок;
  • слабкий захист інвесторів.

За словами Михайла Резника, президента Асоціації автовиробників України, вітчизняні концерни не стільки потребують фінансової підтримки держави, скільки державного протекціонізму – особливих обмежувальних заходів, на зразок ввізних мит, імпортних квот і т.п. Український автопром не може змагатися з закордонним. Ситуація може змінитися, однак експерти зазначають: результат буде залежати не тільки від виробників, а й від дій держави.