Професорка Волинського національного університету імені Лесі Українки, докторка із соціальних комунікацій Світлана Кравченко у 90-х роках минулого століття, працюючи на телебаченні, зняла передачу про луцькі підземелля та їхнього дослідника Олега Виноградова.

Кадри із цієї раритетної передачі показали у програмі «Retro-Волинь» 22 травня на 12 каналі. Також Світлана Кравченко поділилася спогадами про Олега Виноградова.

Ось що пригадала професорка про своє знайомство із дослідником луцьких підземель:

«Вперше я з ним зустрілася на початку 90-х років. Я тоді працювала у телекомпанії «Аверс» і прийшла у підземелля, яке на той час тільки почали досліджувати, щоб зробити сюжет про нього.
Олег Олексійович зустрів мене насторожено. Кажу: от я би хотіла зробити сюжет про підземелля. А він сказав: «Ну от, ви прийдете, зробите відео, а потім кудись продасте його», – пригадує професорка.

Виявляється, до нього приїжджали якісь журналісти, зробили дуже багато зйомок про підземелля і справді десь його продали.

«Але я кажу: та ні, я не буду нікому нічого продавати, я хочу зробити передачу.
І перший сюжет був про підземелля на «Аверсі». Але він, на жаль, не зберігся… Потім я перейшла працювати на Волинське державне телебачення і 1995 року зробила другу передачу про підземелля. Ще тоді, після тієї першої зустрічі, після того першого відео, я принесла Олегові Виноградову його копію на диску і подарувала. Він побачив це в ефірі, зрозумів, що ніхто нічого поганого не задумує, і ми з ним після того дуже гарно й успішно спілкувалися. Він завжди дозволяв приходити, робити сюжети», – пригадує Світлана Кравченко.

Ця передача «Таємниці луцького підземелля» збереглася завдяки тому, що професорка переписала в особистий архів. Вона була зроблена у співпраці з тодішнім оператором Богданом Гончаруком.

«То була цікава відеозйомка. Він знімав у своєрідному режимі, завдяки якому оці контрасти ніби розпливалися. Показував підземелля у таємничому вигляді. Цю передачу кілька років показували на Волинському телебаченні, хвалили її. Як на той час, вона була трошки навіть шедевром.

Після того Олег Олексійович дуже прихильно до нас ставився, коли ми пізніше приходили зі студентами на екскурсії чи якісь фотографії робити. Завжди дуже тепло, мило з нами спілкувався…

Олег Олексійович робив свою роботу завжди з такою відкритою душею, завжди очі його були такі теплі, світлі, щирі і відкриті. Видно було, що людина робить свою справу, яку дуже любить, справу, яка її захоплює. І напевно, лучани мають бути йому дуже вдячні», – переконана професорка.

Вона каже, що Олег Олексійович дуже активно боровся із тодішньою міською владою, яка, як він розповідав, частини старого міста віддавала під забудову приватним забудовникам.

«Під час розкопок знаходили дуже багато цеглин, які мали особисті печатки, тобто видно було, де вони виготовлені. Знаходили посуд, дуже багато розкопували людських скелетів, різноманітного приладдя, яке використовували колись у костелі єзуїти. Він ці речі виставляв, робив виставки. Це все зберігалося, чистилося, він описував, розказував. Олег Виноградов розповідав, що він ще дитиною там бігав… Він знав, що те підземелля десь веде далеко. Казав, що старі люди розповідали, ніби те підземелля веде аж десь під Стиром дуже далеко», – каже жінка.

«Мені здається, що наразі жодної іншої людини, яка стільки б знала, стільки душі вклала у дослідження, жила цим, як Олег Виноградов, немає. І не відомо, чи ще з’явиться хтось такий, продовжувач його справи. І треба віддати належне його сім’ї, яка розуміла, що це його захоплення, яка віддавала йому оці дні, неділі для того, щоб він приходив сюди і займався справою душі», – каже Світлана Кравченко.

Довідково: Олег Виноградов – краєзнавець-аматор. Народився 25 січня 1951 року. За фахом – слюсар. 1987 року згуртував навколо себе людей, небайдужих до пам’яток старого Луцька, і створив дитячий любительський спелеологічний гурток «Ентузіаст», із яким досліджував луцькі підземелля, а саме комплекс під кафедральним собором Святих Апостолів Петра і Павла.
Всього улюбленій справі він віддав 40 років. Помер 30 червня 2018 року. 2020 року на честь Олега Виноградова в підземеллі відкрили меморіальну дошку.