8 машин для волинських прикордонників закуплять внаслідок сумнівного тендеру у фірми, пов’язаної із нардепом. Крім цього, вартість машини на сторінці офіційного імпортера і постачальника – відрізняються, а тому автомобілі можуть прибути не тієї комплектації. 

У вересні 2018 року до Луцька приїздив старший експерт програми “Польща-Білорусь-Україна” Василь Хім’як і презентував черговий проект, на який в рамках міжнародного співробітництва донори були готові виділити гроші (до 60-ти тисяч євро). 

Програма стартувала у 2007 році, у 2019 її продовжили ще на 8 років. Серед пріоритетів – фінансування проектів з охорони історичної спадщини, дороги, комунікації. Ще один пріоритет – це кордони, їх охрона та безпека. 

Цього року на ньому і зосередились. Українським прикордонникам виділили  близько 14 мільйонів гривень на закупівлю 24 спецавтомобілів. По 8 у Львівську, Закарпатську та Волинську області.

Це мали б бути патрульні машини підвищеної прохідності спеціалізованого призначення, дизельні і обов’язкового повнопривідні.

Різні тендери, а переможець один

Кожен прикордонний загін оголошував свій тендер, але компанія-переможець у всіх аукціонах одна – ТОВ “Авто Акорд”.

Зареєстрована вона у селі Клячаново Мукачівського району, сам автосалон розташований у Мукачеві. Власників у фірми троє, одна з них – Мирослава Токар – дружина колишнього голови Мукачівської РДА Іллі Токара.

Згідно з даними порталу YouContorol, “Авто Акорд” пов’язана з групою компаній родини народного депутата Віктора Балоги. Закарпатські видання пишуть про те, що він добре знайомим із сім’єю власників цієї фірми.

ТОВ “Авто Акорд” – фігурант кримінального провадження

Цього року місцеві поліцейські відкрили кримінальне провадження, у якому фігурує компанія ТОВ “Авто Акорд”. Йдеться про купівлю в один із районів закарпаття машин для медиків. За версією слідчих, за автівки добряче переплатили. Збитки оцінюють в понад 400 тисяч гривень.

Чому луцьку компанію не допустили до тендеру?

Щодо тендеру, який провели волинські прикордонники, то ціна питання – 4 мільйони 600 тисяч гривень. Подавали пропозиції три компанії. Серед них і луцька, але її до аукціону не допустили. Експерти кажуть, що не просто так.

“Думаю, що не досконало до своєї роботи підійшов даний учасник. Там немає багатьох документів. Навіть не вказано, чи є в нього транспортні засоби. В замовника не було законних підстав допускати такого учасника до аукціону”, – наголосила експертка ГІ “За чесний тендер” Мирослава Примак.

Та цікавим є те, що дві компанії, яких допустили до аукціону – “Авто Акорд” і “Галич-Моторс” – взагалі не торгувалися і не знижували вартість.  Крім цього, насторожує невелика різниця у пропозиції – 2 тисячі гривень. А в тендерах у Закарпатській та Львівській областях вона була взагалі мізерною в порівнянні з ціною аукціону – 500 гривень. У цьому експертка вбачає ознаки антиконкурентних дій (іншими словами – внутрішні домовленості).

“Якщо мова йде вже про їхні зв’язки, то в підготовці документів я бачу спільні ознаки підготовки документів. Схоже оформлені документи, які долучаються в довільній формі, можна і далі шукати якісь господарські зв’язки між ними чи спільні ознаки”, – пояснила Мирослава Примак. 

Обидві компанії виграють тендери на мільйони, в аукціонах періодично разом. Завжди уступають одна одній із малою різницею і без торгів.

Дешеві автомобілі, але дорогі послуги

Та не тільки в домовленостях можна запідозрити компанію, а й у певних маніпуляціях із грішми. Усі три фірми, які брали участь в торгах, є офіційними дилерами Renault. І не дивно, адже саме Renault Duster ідеально підходив під усі характеристики за визначену ціну.

За умовами це має бути дизельний позашляховик. І справді – для роботи на прикордонному бездоріжжі повний привід дуже доречний.

На офіційному сайті імпортера видно скільки коштуватиме така машина – 555 000 гривень. 

Але в угоді, яку уклали з компанією “Авто Акорд”, прописано, що автомобіль вартуватиме 439 тисяч 600 гривень. Хоча інші дилери переконують, що така знижка неможлива. 

Згідно із калькуляцією, яка прописана в договорі, автомобіль і рація обійдуться в 456 тисяч 513 гривень. Однак, за умовами тендеру, прикордонники заплатять компанії  4 мільйони 600 тисяч гривень, тобто кожна машина обійдеться в майже 575 тисяч гривень.

В компанії себе точно не образять, адже залишається ще 118 тисяч гривень на дообладнання кожної з автівок. А саме – встановлення решітки між багажником та салоном, додаткові килимки, підсилення бампера та інші дрібниці.

На одному з Луцьких СТО цю роботу оцінили в 50 тисяч гривень. Знайшли ми і дорожчу компанію, яка займається таким переобладнанням, щоправда аж на Житомирщині. Цій фірмі ми були готові нібито заплатити сто тисяч за роботу. Але і там кажуть, що можуть зробити дешевше. 

Що каже переможець тендеру?

За коментарем ми звернулися до переможців тендеру. В компанії “Авто Акорд” нам готові були розповісти будь-що, поки не почули, що ми не клієнти, а журналісти.

“В технічних характеристиках, в технічній документації є детальний опис комплектації і додаткового обладнання по автомобілю, цю інформацію ви можете знайти там. Якщо вас цікавить якась більш розгорнута відповідь чи є якісь додаткові запитання, то раджу звернутись до нас з офіційним запитом”, – сказав нам представник компанії “Авто Акорд” Денис.

Та всієї інформації в документах немає. Невідомо, скільки вартує переобладнання автомобіля і чому на нього виділили аж 118 тисяч гривень. Як так вийшло, що машина суттєво дешевша від прайсу виставленого імпортером, чи вона дійсно відповідає тенденим умовам. Тож запит ми таки написали, але більше двох тижнів чекаємо зворотного зв’язку.

Як коментують тендер самі прикордонники?

Зверталися ми і до прикордонників. 

“Я вам поки що сказати нічого не обіцяю, але я обов’язково це питання підніму. Це точно я вам обіцяю, що це питання підніму. Скажу, що звернулися і якщо все буде позитивно, там ж нічого такого… То можна буде зідзвонитися і записати те, що вас там цікавить”, – сказала нам телефоном Оксана Петрів, речниця Луцького прикордонного загону.

Але через кілька днів нам відписали. Пояснили, що будь-які коментарі щодо цього тендеру надаватимуть тоді, коли машини вже будуть у них в наявності. 

А тим часом компанія, яку можна запідозрити у змові з тендерними конкурентами, вигравала і далі виграє аукціони. У 2019 році вона отримала 78 держзамовлень на майже 94 мільйони гривень. Були закупівлі вже на початку цього року + майже 14 мільйонів від міжнародної допомоги прикордонникам.