З 1 квітня в Україні антибіотики продаватимуть лише за електронним рецептом. Таке рішення пояснюють тим, що безконтрольне вживання антибіотиків без призначення лікаря може призвести до того, що у майбутньому антибіотики стануть неефективними.

Від цього точно постраждають аптеки. За відпуск антибіотиків без рецепта штрафуватимуть на суму від 850 грн до 1 700 грн.

Але значно гірші наслідки – від несвідомого прийому антибіотиків.

Був випадок, коли пацієнт призначив собі “Бісептол”, він лікував ним респіраторну інфекцію. В результаті в нього виник агранулоцитоз. Пацієнт помер від кровотечі кишково- шлункової”, – розповідає завідувач відділення пульмонології Волинської обласної клінічної лікарні Олег Яковенко.

Скільки антибіотиків  споживають українці – точно невідомо, проте є аналіз витрат. У 2020 році загальний обсяг усіх продажів і закупівель цих препаратів  перевищив 6 мільярдів гривень. І це на 40 відсотків більше, ніж роком раніше. Причиною міг бути ковід, який часто вдома лікували антибіотиками. Однак, за словами лікаря-пульмонолога із багаторічною практикою, лише 20 відсотків пацієнтів  із ковідом потребують лікування  антибіотиками.

Є золоте правило: якщо продовж 72 годин не діє антибіотик, то ми не те лікуємо і не тим лікуємо”, – каже Олег Яковенко

Головне, з чим почнуть боротись в Україні,  – це антибіотикорезистентність. Простими словами: антибіотики перестають діяти. Через надмірне і необґрунтоване їх вживання мікроорганізми виробляють своєрідний “імунітет” і стають нечутливими до ліків.

У ВООЗ  насторожені, адже людство прямує до ери без антибіотиків, коли  несерйозні інфекції та травми ставатимуть причиною смерті.  Зокрема, це стосується країн, де антибіотики може придбати будь-яка людина без рецепта лікаря. В таких державах поява та поширення “супербактерій” дуже висока.

А ще медики наголошують: якщо ви вже пили антибіотик однієї із груп, ви зможете повторно їх вживати лише через квартал.