Психолог, доцент Волинського національного університету імені Лесі Українки Антоній Мельник пояснив, чому підлітки і дорослі починають вживати наркотики. Молоді люди намагаються у такий спосіб довести свою дорослість. А 40-річні — шукають спосіб зняти фізичне чи психічне напруження.

Про це він сказав у програмі «Позиція» на 12 каналі.

Чому підлітки беруться за наркотики?

«Дорослі іноді вважають підлітків неповноцінними дорослими, мовляв, «воно ще не доросло». А саме у цей перехідний від дитинства до дорослості період у підлітка формуються характер, самооцінка, автентичність, тобто як його сприймають інші. І для підлітків характерне прагнення стати дорослим. А таке невизнання з боку дорослих призводить до кризи. Адже, з одного боку, йде прагнення стати дорослим, а з іншого кажуть: «Ти ще малий», «Ти ще сиди», «Ти ще дитина». І це, як правило, провокує внутрішній конфлікт підлітка і міжособистісний конфлікт його з іншими.

І чим він може довести свою дорослість? Тільки цигаркою в зубах, запахом алкоголю чи тим, що теж здатний вживати якісь наркотичні речовини.

Крім того, підлітки себе випробовують. Вони хочуть бути на межі. Оцей драйв, бажання відчувати адреналінчик і змушує їх кататися на вагонах, робити селфі в якійсь ризиковій ситуації, самостверджуватися, як дорослий, випробовувати себе», — розповів Антоній Мельник.

Чому дорослі беруться за наркотики?

«А от у дорослому віці механізм сприйняття наркотиків трохи інший. Там хочеться зняти напруження психологічне, фізичне. Людина шукає ліків для того, щоб певним чином полегшити свій стан», — каже психолог.

Вихід є

Антоній Мельник розповів, що у наркотиках людина шукає задоволення, бо іноді не знає, де ще його знайти.

«Зігмунд Фрейд написав монографію «По ту сторону задоволення». Він стверджував, що людина весь час прагне до задоволення. І вона ніколи не позбавляє себе задоволення. Вона просто одне задоволення замінює іншим. Для чого вживають алкоголь? Не для того, щоб мучитися наступного дня. А для того, щоб підняти настрій. Значить, у цієї людини немає можливостей підняти його іншим способом, отримати емоційне задоволення», — каже фахівець.

Тому психолог радить шукати альтернативу наркотикам чи алкоголю, аби, отримуючи задоволення, людина могла зберегти своє психічне і фізичне здоров’я. Зокрема йдеться про заняття спортом, різні хобі.

«І абсолютно правильно, коли батьки срямовують оту некеровану енергію своїх дітей у правильне русло. В такому випадку вони оберігають їх від ризикових дій», — зауважує фахівець.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Кількість наших пацієнтів катастрофічно більшає, – волинський лікар-нарколог