Удвічі скочила ціна на соняшникову олію. За літр (а часом і менше) фасованої олії у магазинах правлять близько 60 гривень.

І це ще не межа, прогнозують підприємці та аграрії. Через несприятливі погодні умови торік зібрали на півтора мільйона тонн менше сировини. А ту, що є, – активно експортують, бо неврожай не тільки в Україні.

Люди намагаються заощадити, як можуть. Зі своїми бутлями щодня шикується черга до гуртівні в Луцьку, де олію продають на розлив. На цьому підприємстві олію закуповують оптом, фасують і доправляють у магазини. Ажіотаж із цінами, кажуть, триває вже півроку, а прогнози – ще більш невтішні. Переймаються: було б що постачати до нового врожаю.

“Заводи мають дефіцит сировини – через це пішла ціна на соняшникову олію. Звісно, для того, щоб працювати – треба закупляти сировину. Сировина дорожчає, і ціни піднімаємо”, – пояснює підприємець Юрій Русінов.

Коли ціна піде до низу, не береться прогнозувати ніхто. Єдине, в чому впевнені – ціни зростатимуть аж до наступного врожаю. Минулорічний був з недобором через посуху, констатують агрономи. Цим і пояснюють високу вартість.

“На 15 відсотків недотримали соняшника по Україні. Це ще наклалось на загальносвітовий дефіцит цієї культури, бо так само неврожай був і в інших країнах, і є попит великий. Це не могло не позначитися на вартості цін, які ми маємо сьогодні на наших ринках. На превеликий жаль, така тенденція ще буде до збору нового врожаю. В подальшому я все ж таки осмілюсь зробити прогноз, що ціни вирівняються і будуть в тих ще самих цінових рамках, які були в попередніх роках”, – каже заступник начальника управління АПК Волинської ОДА Олександр Книш.

На Волині під соняшником зайнято майже 40 тисяч гектарів. Аграрії обережно втішаються: завдяки сніжній зимі, вологи посівам поки вистачає.  Тож, якщо не висушить спекотне літо, проблем із цьогорічним врожаєм соняшників не прогнозують.