Німеччина дала грант, аби Луцьк очищав фільтрат на сміттєвому полігоні у Брищі. У рамках мільйонного проєкту куплять обладнання для очищення фільтрату, а також компостери для шкіл.

Понад два мільйони на проєкт щодо поводження з органічним сміттям хочуть виділити із бюджету Луцької громади. Міська рада виграла грант на понад 240 тисяч євро на обладнання для очищення фільтрату на сміттєвому полігоні у Брищі. Разом із цим понад 66 тисяч євро (більше 2 мільйонів гривень) у проєкт має внести і Луцька громада.

«Це міжнародний проєкт, який у 2020 році був поданий на відкритий конкурс Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку, був підготовлений управлінням міжнародного співробітництва та проєктної діяльності на основі даних департаменту ЖКГ і на основі кошторисної документації із рекультивації полігону у селі Брище», – пояснює начальниця управління міжнародного співробітництва та проєктної діяльності Вікторія Гомонець.

У рамках проєкту закуплять та встановлять обладнання для очищення фільтрату на полігоні для збору твердих побутових відходів у Брищі та облаштують компостери для утилізації органічних відходів у 20 навчальних закладах громади.

Луцький міський голова Ігор Поліщук пояснив, що обладнання, яке мають встановити на полігоні у Брищі, – виключно для очищення фільтрату.

«Фільтрат – це те що залишається на сміттєвому полігоні. Рідка речовина, яка потрапляє в землю. Для того, щоб не забруднювати екологію, не забруднювати підземні води, ми цей фільтрат будемо очищати, таким чином покращимо екологію, скажімо, на самому полігоні і навколо нього для мешканців сіл, які проживають поруч: Брище, Сирники», – каже Ігор Поліщук.

Разом із цим він розповів про перспективи будівництва у Луцькій громаді сміттєпереробного заводу. За його словами, на території України нині не працює жоден із таких. Більше того, коли говорять про те, що Європа скуповує сміття «наче золото», – це цілковита брехня.

«Треба розуміти, що в Європі вивіз сміття відбувається за двома тарифами. Є тариф на вивезення, тобто за те, що сміття вивозять, і тариф на утилізацію. В окремих країнах тариф на вивезення та утилізацію з однієї людини коштує 20 євро. Тобто це 650 гривень», – зауважив Ігор Поліщук.

У Луцьку ж нині тарифу на утилізацію немає, а вивезення сміття коштує 18 гривень 60 копійок. Разом з тим міські владці нині ведуть перемовини із кількома фірмами про те, щоб побудувати у громаді сміттєпереробний завод. Утім, переконує мер, у цьому питанні є безліч небезпечних моментів.