Кілометрові черги біля АЗС. Таке нині можна побачити чи не в кожному волинському місті. Усе тому, що заправки ввели обмеження на продаж пального, а деякі й зовсім не мають чого запропонувати клієнтам.

Чому склалася така ситуація і коли проблему з дефіцитом пального вирішать – дізнавалася Ангеліна Гущина.

Ччерез дефіцит пального найбільші мережі АЗС України запровадили тимчасове обмеження на продаж нафтопродуктів. Відпускають лишень по 10 літрів пального на добу в одні руки.

Більше того, для клієнтів обов’язкова картка лояльності тієї чи іншої мережі. Адже тільки так можна ідентифікувати, купували ви вже пальне сьогодні чи ні. А черги – від того, що пальне є не скрізь. Тож водії чекають по пів години, а то й значно довше.

Фахівці пояснюють: ситуація на ринку лишається напруженою. Нині кілометрові черги біля АЗС не лише на Волині, а й в інших областях. І виділити регіон, де ситуація краща, не можна. Усе тому, що попит збільшується, а доставка пального з Європи дається Україні дуже складно.

«Немає залізничних цистерн, немає локомотивів, зараз йде їх пошук, у тому числі й за допомогою уряду. Українські компанії законтрактували дуже великі обсяги в Європі, але вони застрягли в портах. Застрягли на нафтопереробних заводах, і поки не вдається налагодити оперативну логістику», – пояснює експерт з паливного ринку Сергій Куюн.

На почату повномасштабної війни Україну рятував Кременчуцький нафтопереробний завод. Саме на його ресурсах ринок «протягнув» березень та половину квітня. Утім, підприємство вщент розбомбили. І на додачу до логістичних проблем – в Україні діє держрегулювання.

«Протягом усього квітня спостерігалась ситуація, коли собівартість закупівлі продуктів була вища за ціни, які встановлювала держава. Відповідно багато компаній, невеличких і середніх мереж утримались від закупівель, бо бачили збитковість своєї діяльності», – розповідає Сергій Куюн.

Тож нині навіть ті заправні станції, які можуть щось запропонувати клієнтам, змушені обмежити продаж. При цьому на заправках мережі WOG, до прикладу, почали знову відпускати пальне в каністри. Тож тепер ви можете свої 10 літрів, як то кажуть, взяти із собою.

Офіційно на АЗС ситуацію коментують так: «Це є вимушений крок, який дозволить забезпечити право першочергової пріоритетної заправки авто наших захисників, медиків та інших служб критичної інфраструктури».

Йдеться про екстрені служби та армію. Саме для них непреміальні бензин А-95 та дизельне паливо, як і раніше, доступні за паливними картками чи талонами. Деякі водії вантажівок розповідають, що, до прикладу на «ОККО», їм вдається заправитися більше.

Проте така можливість є не у всіх. А для вантажівок, поза камеру бідкаються водії, 10 літрів вистачить хіба, щоб доїхати до наступної заправки. Окрім того, якщо ви не маєте карти лояльності, то на деяких АЗС вам дозволять заправитися лише на 5 літрів. Також після того, як уряд підвищив граничні ціни на бензин та дизельне паливо, вартість відкоригували і роздрібні мережі АЗС. Позиції підвищилися на 1-2 гривні.

Водії кажуть, ціни б’ють по кишенях дедалі більше, втім лишається тільки чекати. Бо ж усі розуміють ситуацію у країні.

Маршрутники й зовсім махають рукою. З такими лімітами, кажуть, на рейсах скоро значно поменшає автобусів. Особливо, що стосується міжміських та міжобласних перевезень.

«Зараз обмеження діють особливо по дизпаливу. То підприємці відчувають труднощі із заправкою свого транспортного засобу… По кількості особливо немає такої різниці, просто це займає багато часу в перевізників», – каже директор Луцької автостанції №1 Ігор Модла.

А от на «БРСМ» відпускають по 50 літрів пального. Проблема інша: у наявності тільки бензин та газ. Біда у тих же поставках.

На думку експертів, напружена ситуація буде ще найближчі кілька тижнів.

«Зараз ми бачимо, що готуються санкції жорсткі по нафтовій сфері і це все вочевидь буде тримати ціни досить високими… Ми прогнозуємо, що ситуація покращиться десь ближче до червня», – зазначає Сергій Куюн.