Нині у Луцьку високий попит на житло, адже придбати квартири планують чимало переселенців. Щоправда, під час війни зробити це важко, тому що не працює державний реєстр. Попри це, потреба у власній домівці не зникає.

Яке житло можливо купити у воєнний час і чи це безпечно – знає Ольга Матвєєва.

«Сказати, що переїзд це так легко – ні. Думаю, ми ще довго будемо згадувати, як було там, і налагоджувати щось схоже тут», – розповідає Наталія, яка із 8-річним сином приїхала до Луцька із Сумщини.

Луцьк – перше, що спало на думку, коли зрозуміли, що в рідних Сумах залишатися не можуть. А комфорт та затишок обласного центру Волині вподобали ще кілька років тому, коли просто приїжджали в гості. Тепер потроху звикають до нового життя. Другокласник Іван, наприклад, щодня відвідує онлайн-уроки вже у луцькій школі.

У Луцьку сім’я планує залишитися та придбати власне житло.

«Ми тут залишаємося тільки з сином і з котом. Бо тато наш захищає там Сумщину… Варіанти уже придивлялися, варіанти є. Наразі не можемо її придбати», – зазначає Наталія.

Наразі зробити це не можна, бо від початку повномасштабної війни в Україні перестав працювати Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Через це придбати квартиру, яка попередньо мала власників, неможливо.

«Перший момент: треба перевірити на наявність обмежень і обтяжень щодо об’єкта нерухомості і щодо самого власника. Другий момент: треба реєструвати право власності. А якщо реєстри закриті – то його неможливо зареєструвати», – пояснює фахівець із нерухомості Ростислав Ганейчук.

Деякі хитруни знайшли вихід: обходять реєстри і укладають довіреності. Тобто покупці платять, а дані в реєстр вноситимуться вже тоді, коли він запрацює. Так робити, наголошують фахівці, небезпечно.

«Якщо людина, яка дала довіреність, вмирає – те, що зараз може статися будь-де, – чи ще щось відбувається, то вона стає недієздатна. Відповідно, довіреність втрачає силу. Це велика небезпека для набувачів», – застерігає Ростислав Ганейчук.

А придбати первинне житло, тобто у новобудові, можна, запевняють і фахівці з нерухомості, і забудовники.

«Тому що є кілька видів договорів, які існують, за якими працюють забудовники. Наприклад, ми працюємо за договором купівлі-продажу майна, і цей договір укладає клієнт із забудовником. Тобто там не бере участі нотаріус, не потрібно ніяких реєстрів, нічого такого не потрібно», – запевняє фахівчиня із нерухомості Ірина Новосад.

До слова, у цій компанії наразі активно добудовують ті житлові комплекси, де залишилося найменше роботи. Бо ж попит на купівлю нині досить високий.

«Ринок оживає. Останніх два тижні все активніше й активніше люди до нас звертаються», – стверджує Ірина Новосад.

Водночас є чимало охочих придбати вторинне житло, бо ж у такі квартири можна заїжджати відразу. Фахівці запевняють: зробити це можна буде вже найближчим часом, адже наразі в уряді працюють над відновленням роботи реєстрів. Щоправда, запрацюють вони із певними обмеженнями. Насамперед для нотаріусів: вони зобов’язані спочатку пройти перевірку.

«Нотаріус особисто має подати документи для того, щоб йому надали доступ. Його перевіряють. Нотаріуси, які мають негативну історію, не матимуть змоги це робити», – каже Ростислав Ганейчук.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно запрацює із дня на день.