Відсьогодні уряд не регулює цін на пальне, тобто його вартість заправні компанії встановлюють самотужки без жодних обмежень. Ще до скасування держрегулювання деякі волиняни відмовилися від автівок. Замість них буквально повернулися в минуле – використовують коней.

Як вигідніше і що буде з цінами на пальне вже у найближчі дні – з’ясовувала Ольга Матвєєва.

Із пасовища свою лошицю привів мешканець села Бужани Василь Притулюк. Лагідно називає її Зіронька і каже: вона – його незмінна помічниця у господарстві.

«І картоплю драпати, і обгортати, і скородити, і сіяти. Це вона все робить. Разом зі мною, звичайно», – каже чоловік. А вирощує він чимало: пшеницю, ячмінь, сою, буряки, картоплю.

Два роки тому, ділиться, Зіроньку придбали для помочі у господарстві. А нині вона особливо стала у пригоді. Бо ж в умовах війни в рази підскочили ціни на пальне, по яке, до слова, ще кілька годин потрібно провести у черзі. Автівка, показує Василь, нині простоює в гаражі, бо ж коли востаннє сідав за кермо – чоловік і не пригадує. Натомість працює Зіронька.

Однак, зізнається чоловік, якщо на бензин доводиться витрачати чимало грошей, то догляд за твариною вимагає багато сил і терпіння.

«Якщо мати здоров’я, можна робити з кіньми. Коня годувати важко, звичайно. Треба накосити сіна, буряків настаратися, щоб було. Та все треба старатися. І коня треба любити перш за все», – розповідає Василь Притулюк.

Їжу для Зіроньки вирощує сам, тож ні копійки на це не витрачає. Сама ж лошиця обійшлася чоловіку у 20 тисяч гривень.

Скільки тепер доведеться віддавати за пальне – невідомо. Від сьогодні держава не регулює цін, які встановлюють заправні компанії. Зростання вартості, кажуть експерти, не уникнути.

«Очікуємо, що бензин буде в межах 55 гривень за літр. Великі мережі начебто очікують, що буде 52. Щодо дизпального, то думаю, що буде діапазон 60-65 гривень за літр», – розповідає експерт з паливного ринку Сергій Куюн.

Відсутність держрегулювання – крок вимушений. Це дозволить компаніям закупити необхідну кількість бензину в різних куточках світу та задовольнити попит українців. Водночас, прогнозують, сам попит через високі ціни в рази знизиться, і відповідно кілометрові черги до заправок зникнуть.

«Є надія, що вдасться знизити продажі і тим самим наповнити ринок. Тобто менше споживаємо – більше постачаємо, відповідно створюємо запаси і таким чином виходимо на більш стабільний ринок. Тому що сьогодні дефіцит дуже гострий», – пояснює експерт.

Ймовірно, що з часом разом із чергами зникнуть і обмеження.

«Наприклад, не 10, а 30 літрів. А можливо, їх і взагалі скасують, якщо ми побачимо, що попит впаде, а дійсно ми цього очікуємо», – каже Сергій Куюн.

Якщо ж компанії почнуть зловживати цінами – держава готова їх за це карати.