Мільйон fpv-дронів до кінця року. Таку амбітну мету озвучив президент Володимир Зеленський. Це правильний інструмент для знищення окупантів, – вважають військові.  Дрони наближають перемогу, знищуючи ворожі сили, бронетехніку та укріпрайони за допомогою правильно вибраних боєприпасів, а також рятують життя наших захисників і захисниць.

Щоправда, навіть у такій амбітній програмі існують ризики. Україна має значну кількість виробників дронів, серед яких є як якісні, так і неприйнятні варіанти. Небезпека полягає в тому, що недобросовісні виробники можуть намагатися продати державі низькоякісні безпілотники.

Микола Волохов із позивним “Абдула”, командир підрозділу “Terra” 3 окремої штурмової бригади, який нині виконує бойові завдання на Авдіївському напрямку, розповідає, що українські військові вже давно використовують fpv-дрони на передовій. Їх закуповували як самі військові, так і волонтерські організації. Виробники також своїм коштом виготовляли безпілотники та направляли їх на передову.

Торік стало очевидно, що дрони-камікадзе ефективно виконують завдання зі знищення окупантів та їх техніки. Вже накопичено значний досвід в оцінці якості дронів. Проте держава є досить повільним бюрократичним механізмом, якому потрібен час для визначення, яке саме озброєння потрібно придбати. Тож до державних замовлень на дрони черга підійшла тільки зараз. Дотепер військові самостійно вибирали потрібні їм дрони. Тепер це робитиме державний апарат. Але можуть виникнути труднощі – як чиновник, який прийматиме рішення, визначатиме, який дрон краще.

Якщо якість fpv-дронів буде низькою, а вони потраплять на “нуль”, то це може призвести до ускладнення виконання бойових завдань і поставити під загрозу життя та здоров’я військовослужбовців.

Микола Волохов зазначає, що виробники БПЛА регулярно контактують з військовими підрозділами, пропонують їм дрони та обіцяють високу якість. Проте часто такі безпілотники погано функціонують, а іноді ламаються навіть під час польоту. Перевірити якість дрона можливо лише маючи значний досвід. Тому людям, які вирішують питання закупівель, варто дослухатися до військовослужбовців, які мають бойовий досвід роботи з такими пристроями.

У 3 ОШБр високо оцінюють якість 8-дюймового fpv-дрона камікадзе “Грім”, виготовленого БФ “Небо Перемоги”. Цей апарат здатен нести будь-який боєприпас, наприклад, кумулятивний снаряд від РПГ для знищення броні противника (ПГ-9С). Хоч стандартний дрон має розмір 7 дюймів, розробники “Громів” вирішили трохи збільшити його габарити з інженерних міркувань.

Ці дрони показують себе напрочуд гарно. Ми маємо з ними справу, починаючи з Бахмута. Тоді у нас були обмежені ресурси, й “Небо Перемоги” “підганяли” нам ці дрони просто так. Навіть не просили відео уражень. Адже часто виробники дають техніку і кажуть, а ти нам за це повинен щось дати, наприклад відео уражень або щось розказати про нас. А ці не просили – за що я їм особисто дуже вдячний. Ми працювали на таких 8-дюймових дронах під Бахмутом. І у нас це непогано виходило – констатує Микола Волохов.

Наразі наші захисники активно використовують дрони “Грім” на Авдіївському напрямку. Деякі з цих дронів вже закуплені державою.

“Я знаю, що багато підрозділів отримують дрони “Грім” від “Небо Перемоги” уже від держави, а не через волонтерів як “підгон” від цієї контори. Вже так, як воно має бути, коли держава забезпечує військових боєприпасами й засобами для доставлення боєприпасів,” – розказує командир підрозділу. 

Микола Волохов розчарований, що часом виробники дронів бувають неповороткими та впертими. Здається, що військові, які є кінцевими користувачами, повинні краще знати, що їм потрібно. Проте інколи доводиться витрачати багато часу на переконання щодо необхідних змін.

Хоча також є ціла група виробників, які уважно слухають військових, тих, хто використовує ці дрони у бою. Наприклад, БФ “Небо Перемоги” підтримує постійний зв’язок з нашими захисниками.

“Вогневі завдання на цих 8-дюймових дронах ми виконуємо успішно. Зв’язок у них гарний, і що особисто для мене приємно, що є спілкування безпосередньо з виробниками. Я спілкуюсь із керівником їхнього виробництва. І якщо щось треба поміняти – вони до мене дослуховуються. Часто таке буває, що ніби дрон гарний “у базі”. Але всі, хто працюють з fpv-дронами, знають, коли змінюються обставини, то треба оновлювати й дрони, наприклад, міняти частоти. У “Неба Перемоги” я кажу як треба, і вони так і роблять. Що насправді дуже приємно і не часто так буває.” – зазначає Микола Волохов.

Військовослужбовці визначають такі маркери, щоб уникнути продажу ЗСУ низькоякісних дронів: придбання лише якісних дронів від перевірених виробників; консультація держави з військовослужбовцями, які мають досвід роботи з безпілотними літальними апаратами; регулярне проведення контролю якості.

“Виробники дронів, які не можуть забезпечити якість своєї продукції, повинні переглянути свої підходи або залишити ринок. Якісна техніка є одним із ключових елементів успіху наших військових операцій.” – каже “Абдула”. 

 

Матеріал підготовлено 12 Каналом спільно з благодійним фондом “Небо перемоги”.