На Волині розробляють програму, яка дозволить запровадити безготівкову оплату у міжміських маршрутках. Перевезення хочуть зробити прозорішими, адже вважають, що нині там ходить багато «чорної» готівки.

Як до такої ініціативи ставляться водії та пасажири та на скільки різниться вартість квитка «на касі» і придбаного в автобусі – у сюжеті 12 каналу.

На Луцькій автостанції ажіотажу немає. Останнім часом, кажуть водії, пасажирів суттєво поменшало. Більшість приходять із квитками, втім їздять і за готівку.

Як виявилося, у водіїв квитки значно дешевші.  Наприклад, за квиток до Ковеля у касі просять майже на 20 гривень дорожче, ніж водій. І чим далі їхати – тим різниця в ціні більша.

Саме нерегульована вартість проїзду на один і той же напрямок змусила волинських посадовців узятися за ситуацію. До кінця року на міжміських маршрутах хочуть запровадити електронний проїзд.

«Відбілити цю так звану чорну готівку, яка просто ходить серед водіїв, побачити реальний пасажиропотік, у зв’язку з цим побачити всі пільгові категорії, тому що ми ж повинні компенсовувати пільговий проїзд», – зазначив керівник відділу транспорту Волинської ОДА Назар Романюк.

У планах – встановити відповідне обладнання у маршрутках та розробити спеціальний додаток, де волиняни зможуть стежити за графіком маршрутів і кількістю вільних місць у автобусах. Головне – аби кожен пасажир мав при собі квиток. Згодом це перевірятимуть.

«Або купуємо на автостанції, або у смартфоні, або відразу ви купите той самий електронний квиток у водія в автобусі. Ви йому дасте готівку, але він зробить його електронним і заіндексує через обладнання, щоб все це було зафіксовано», – пояснив Назар Романюк.

Як це працюватиме – достеменно не відомо. Адже над програмою та механізмами розрахунку ще працюють. Презентувати додаток планують уже на початку лютого. Зміни ж запроваджуватимуть поступово.

Та от на автостанції кажуть, що онлайн-сервіс для них не є ноу-хау.

«У нас функціонує сайт, на якому можна побачити розклад руху автобусів. І в режимі онлайн придбати квиток, маючи платіжну карту», – розповів директор Луцької автостанції №1 Ігор Модла. Підтверджують це і водії.

Щодо валідаторів у маршрутках, то опитані водії кажуть, що це буде лиш додаткова робота. Та й можливість зекономити, придбавши квиток у водія, влаштовує пасажирів.

Водії, з якими нам вдалося поспілкуватися, не бачать потреби у валідаторах. Не хочуть втрачати можливості зекономити і пересічні волиняни.