Луцьк став першим містом після столиці, де презентували унікальний перформанс, присвячений легендарній постаті Едігни, доньки Анни Київської і внучки Ярослава Мудрого. Прем’єра відбулася на День міста, 7 вересня.

Дійство розгорнулося на Театральному майдані.

Про що вистава?

У виставі розгортається історія внучки Ярослава Мудрого — Едігни — надзвичайна, насичена і карколомними пригодами, і яскравою міфологією, що нагромадилася за століття. Переказують, мовляв, ця Едігна дуже хотіла втекти з Парижа, бо її сильно вабив Київ — місто діда, князя Ярослава. Тим часом у Франції внучка Ярослава і донька Генріха І отримала чудову освіту при дворі. Але дівчина була гордої вдачі — й відмовилася від примусового шлюбу. І все-таки втекла! Згідно з легендами, Едігна, подорожуючи, поселилася в дуплі старої липи. І нібито прожила там майже три десятиліття! Як черниця в келії. Попри все, Едігна впродовж свого складного життя навчала дітей, залучала людей до християнської віри. У 1060 році римо-католицька церква проголосила її блаженною.

Окрім того спектакль порушує не тільки історичну тематику, а й розповідає про питання гендерної рівності, захисту прав жінок.

Що кажуть про перформанс у Луцьку?

За інформацією прес-служба Луцької міської ради, виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Григорій Пустовіт наголосив, що така подія є визначною для нашого міста, адже ця історична вистава нагадує, що ми маємо насичену історію, яку повинні вивчати, що ми маємо чим пишатися.

“Ми вивчаємо історію, відкриваємо для себе щось нове. Існує така тенденція, що історія стає модною серед молоді. Це унікальне явище, коли молоді люди захоплюються історією, проводять екскурсії, вивчають її. Ми відкриваємо для себе цілий світ історії Луцька та України. Історію необхідно знати, і ми маємо можливість долучитись до великого процесу, коли вона йде на сцені у вигляді театрального мистецтва. Я хочу подякувати всім за те, що знайшли можливість до нас приїхати, зробити такий вишуканий подарунок для лучан”, – сказав він.

Режисер Федір Баландін зазначив, що команді дуже приємно презентувати виставу в Луцьку, вперше на теренах України поза Києвом. Саме тут відбувається загальноукраїнська прем’єра.За його словами, цей день є особливим не лише тому, що Луцьк святкує День міста, а й тому, що звільнили наших політв’язнів, серед яких і їхній колега Олег Сенцов, адже актриси їхнього театру, зокрема Ірма Вітовська, багато робили для їх звільнення, закликаючи до цього на різноманітних кінофестивалях.

Ірма Вітовська сказала, що була в Луцьку неодноразово і дуже любить наше місто. Вона розповіла, що цей проект є надзвичайно актуальним, адже піднімає питання гендеру, бо на той час Анна робила такі речі, які для жінки-королеви були неможливими: правити без чоловіка, вдруге вийти заміж та народити. Ірма Вітовська зазначила, що не менш цікавою постаттю є й її дочка Едігна. Ідея проекту виношувалась давно і нарешті успішно реалізована.

Актриса Анастасія Блажчук акцентувала на тому, що вистава — складна, адже вона передає сьогодення війни. Окрім цього, на сцені лише дві актриси, а все решта — екран та звукові доріжки.

Олександр Ірванець додав, що Луцьк для нього є другим домом, адже він прожив тут багато років, тому йому надзвичайно приємно тут бути. Він розповів, що вперше став автором драматургічного віршованого твору, і коли  побачив прем’єру, то зрозумів, що це таки художній твір.

Фото Поліни БЕРЕЗЮК