Подія, на яку роками чекали у експертному середовищі, європейських організаціях та уряді загалом. Верховна Рада прийняла закон про енергоефективність – один із пунктів Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, які ми зобов’язалась виконати.

Це означає, що збудовані будівлі та ті що ще в процесі, повинні будуть пройти сертифікацію енергетичної ефективності. За результатами оцінки кожному будинку присвоять певний клас. Більше того, якщо будинок покращує свій клас енергоефективності, йому буде надаватися державна підтримка.

Цим законом уряд затверджує: у нас є чітка мета — підвищувати енергоефективність. І визначає: ось яким чином ми будемо її досягати. Такі самі плани затвердять і в громадах, це дозволить мати інвестиційні проєкти для залучення коштів на енергоефективність від міжнародних інституцій — наприклад, Європейського інвестиційного банку, ЄБРР, Кредитної Установи для Відбудови та NEFCO”, – пояснює експертка з енергоефективності Офісу підтримки реформ при Мінрегіоні Валентина Гуч-Денисенко.

За словами фахівця у цій галузі та депутата Луцькради Романа Бондарука, якщо раніше утеплювали лише багатоквартирні будинки, то нині заходи з енергоефективності стосуватимуться державних будівель, комунальних закладів тощо.

За словами Романа Бондарука, чи не найболючіше питання для українців – це захмарні цифри у платіжках. Упродовж десятків років незалежності України вартість енергоносіїв постійно зростає, разом з цим гіршає технічний стан будівель та мереж, які виробляють теплову енергію.

Наші мережі, по яких йде тепло до будинку, до того, як дійти до споживачів, вже втрачають 25% теплової енергії. Зрозуміло, що сьогодні збитки несуть підприємства. Але підприємства таки наші комунальні. Ми ці збитки компенсовуємо з міського бюджету, а знову ж таки міський бюджет – це гроші громади. Сьогодні якраз цей закон також дасть поштовх модернізації наших комунальних підприємств і закладів”, – пояснює Роман Бондарук.

Фінансування заходів із забезпечення енергетичної ефективності будівель здійснюється за рахунок співвласників будівель, коштів державного і місцевих бюджетів. Експерти прогнозують, – прийнятий закон вже невдовзі дозволить знизити енергоспоживання в будинках українців до 70%.