Український журналіст та політичний оглядач Віталій Портніков вважає, що головною причиною того, що Україна у попередні роки не змогла стати членом НАТО, є українське суспільство, більшість якого тривалий час була проти євроатлантичної інтеграції.

Про це він сказав у програмі «Актуально» на 12 каналі 5 квітня.

Портніков нагадав: у 2008 році було ухвалене рішення про те, що Україна і Грузія мають євроатлантичну перспективу.

«На Бухарестському саміті НАТО нашим країнам міг би бути наданий план для членства в НАТО. Наскільки цей план був би реалізований в майбутньому – ми з вами не знаємо. Зараз, звичайно, можна говорити про те, що ненадання цього плану було помилкою, і я також так вважаю. Однак у будь-якому разі план для членства в НАТО це ще не членство в НАТО. І такий план може виконуватися досить тривалий час», – розповів експерт.

Крім того, варто пам’ятати, стверджує він, що неодмінною умовою вступу країни до НАТО має бути підтримка більшістю населення євроатлантичної інтеграції.

«З цієї точки зору формально у Грузії було більше шансів стати членом НАТО, тому що більшість грузинського населення підтримувала цю ідею. Якби, звичайно, члени НАТО погодилися прийняти до свого складу країну з очевидним територіальними проблемами. Формально статут НАТО не забороняє прийняття країни, в якій є такі проблеми, але на практиці такого ніколи не було. 2008 року Грузія вже була країною, яка не контролювала частини своєї території. Україна ще такою країною не була. Але, на відміну від Грузії, в Україні більшість населення виступала проти членства в НАТО», – каже журналіст.

І нагадує головне, що слід брати до уваги: українське суспільство було вороже налаштоване щодо євроатлантичної інтеграції аж до 2014 року.

«Тоді українці зрозуміли, що їм потрібна система безпеки, яка захистить від ймовірного агресора. До 2014 року переважна більшість наших громадян не вважала Росію агресором. Половина населення не вірила у це і до 2022 року. І абсолютно очевидно, що головною причиною відсутності в нас євроатлантичної інтеграції є зовсім не те, що Захід нас туди не приймав, а відповідальність українського суспільства», – констатує політичний оглядач.

На його думку, у нас був час, коли ми могли вступити і до НАТО, і до ЄС, провести відповідні реформи.

«Замість цього 1994 року переважна більшість наших співвітчизників проголосувала за проросійського кандидата на посаду президента України, який чітко говорив, що він прийшов до влади, щоб відновити зв’язки з Росією. З того часу Україна живе на російській енергетичній голці. Фактично це була енергетична зброя, яка прекрасно спрацювала. Тоді, коли наші сусіди проводили реформи, вступали до ЄС, НАТО, ми займалися фігнею.

Коли 2004 року в нас з’явився шанс, ми його, м’яко кажучи, пропустили через величезний суспільний спротив. Спротив насамперед у тих регіонах, які зараз знищує путін. Це закінчилося тим, що президентом був обраний Віктор Янукович, який розпочав серйозні кроки для повної відмови від євроатлантичної інтеграції. Саме тоді Україна була оголошена позаблоковою країною», – нагадує Портніков.

«Нам дуже легко зараз перекладати відповідальність на Ангелу Меркель і на Ніколя Саркозі. Я теж вважаю, що вони могли вести більш обачну політику щодо європейської інтеграції України, але я знаю головного винного – це ми з вами», – додав він.