Щороку українці споживають 140 тисяч тонн гречки. При цьому наші аграрії вирощують лише половину цієї кількості. Ще 70 тисяч тонн раніше імпортували з Росії. З початком війни цей товаропотік припинили, а отже, в Україні сформувався певний дефіцит крупи. Ціни на ринках уже скочили в рази.

Що буде далі – дізнавалася Ольга Матвєєва.

«Гречка – 80 гривень кілограм», – називає ціну продавець на ринку в Луцьку.

А до війни кілограм цієї крупи коштував близько 40 гривень, пригадують продавці. Ціни на гречку скочили вдвічі і продовжують рости.

Підприємець Володимир розповідає, що в нього уже тиждень кілограм гречки коштує 65 гривень. І вже тиждень, ділиться він, її немає. До того ціни постійно зростали. Прогнозує, що гречка з’явиться на базах уже за вищими цінами.

Поки одні запасаються, побоюючись чергового підвищення, інші кажуть: проживуть без гречки.

«У мене пенсії 4 тисячі, субсидій нема. Звичайно, я не можу дозволити собі, хоч мені треба – в мене цукровий діабет», – каже покупчиня на ринку.

Зростання цін на крупу спричинило її дефіцит, пояснюють фахівці міжнародної асоціації гречки. Щороку українці споживають близько 140 тисяч тонн цієї крупи, при цьому половину, тобто 70 тисяч тонн, раніше імпортували фактично з Росії. Аби люди могли куштувати свою улюблену кашу, наразі активно працюють аграрії.

«Відбувається активний посів гречки. Гречка – це остання із культур, яка висівається зараз. Ще 2-3 тижні вона масово буде засіватися. Як спрацюють наші аграрії – нам тяжко сказати. Але попередня інформація – це те, що тенденція на збільшення посівних площ є», – заявив виконавчий директор міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

Зокрема й на Волині зараз активно працюють, аби дефіциту гречки українці не відчули.

«Десь приблизно в межах 2 тисяч гектарів буде посіяно. Але надіємось, що буде більше. Вона ще сіється. Попит є, і, я думаю, мотивація є її сіяти», – повідомив заступник начальника обласного управління агропромислового розвитку Олександр Книш.

Та суттєво це на ситуацію не вплине, переконують у міжнародній асоціації гречки. Адже засіяти вдвічі більше площ, аніж зазвичай, цьогоріч аграрії не зможуть. Зробити це можна буде хіба наступного року. А найближчим часом українцям доведетеся гречкою смакувати рідше, бо до нового врожаю, тобто до вересня, зникатиме з прилавків.

«Баланс гречки у країні невеликий, щоб говорити про те, що ситуація в нас стабільна. І на жаль, ми не бачимо звідки у нас можна завезти значні обсяги гречки. Або наш бізнес спрацює і буде за сірими схемами завозити з Росії, де є гречка. Можливо, з Польщі», – каже Сергій Громовий.

Ціна на рівні 80 гривень не залишиться. Експерти прогнозують, що вже найближчим часом за кілограм гречки доведеться віддавати близько сотні.