Варена, смажена чи печена. Вона смакує українцям у будь-якому вигляді. Найпопулярніший овоч, без якого не обходиться жодне застілля.

Щоправда цього року картоплю можна вважати дорогим задоволенням. Ціни б’ють усі рекорди. На луцьких ринках і в супермаркетах вже просять до 15-ти гривень за кілограм.

Кажуть, на оптових продовольчих ярмарках – дешевше, бо це ж від виробника. Лучанин Віталій Пастушук нині купує моркву, а запасатися картоплею не поспішає, шукає смачну і недорогу, бо придбати планує одразу пів тонни.

Лучанин Сергій зізнається, що їсть картоплю щодня, тому хоч ціни і кусаються купувати улюблений овоч доводиться. Цього разу набрав на 1000 гривень.

Фермери ж повинні бути задоволені такою ціною, запевняють фахівці.

Основним постачальником картоплі є приватні господарства. Торік ціна впала і люди засадили менші площі. Картопляні експерти мають невтішні прогнози щодо ціни, кажуть, вона не знизяться.

Анатолій Аршулік пояснює, що у приватних господарствах не дотримуються технічних умов вирощування картоплі. Сорт потрібно оновлювати кожні три роки, адже плід стає нестійким до хвороб і погодніх умов. Це теж є причиною неврожаю.

Протягом року кожен волинян з’їдає до 180 кілограмів картоплі. Це майже вдвічі більше, ніж в середньому по Україні. Дешево і смачно, але це, коли кілограм – 3 гривні. Натомість цього року ціни б’ють рекорди. Вартість бульби зросла в кілька разів. Чи триматимуться високі ціни на стратегічний продукт – дізнавалися наші журналісти.