Владика Михаїл показує “Мінею” за грудень. Видання – Московського патріархату, 1982 року. Це – богослужбова книга, яка містить тексти за фіксованими датами календарного року. Відкриваємо 25 грудня.

Далі владика показує таку ж книгу, але Київського патріархату. Шукаємо дату святкування Різдва Христового.

Причина розбіжностей святкування Різдва Христового 7 січня і 25 грудня – в календарях, – каже історик Микола Кучерепа. Із середини 16-го століття більшість християн світу перейшли на Григоріанський календар, в той час як православна церква продовжує жити за старим Юліанським, який ще чотири століття тому був визнаний неточним. Саме тому Папа Римський Григорій Восьмий провів реформу, аби систематизувати літочислення до астрономічних явищ. Новий Григоріанський календар врахував погрішності попереднього і весь християнський світ почав жити за новим стилем. Усі, крім православної та греко-католицької церкви.

Через небажання православної церкви жити за новим календарем, нині й маємо розбіжності у святкуванні Різдва. Хоча, за словами владики Михаїла, є всі підстави відзначати народження Ісуса Христа саме 25-го грудня.

Робити офіційні заяви щодо перенесення дати святкування Різдва православна церква поки не збирається. Владика Михаїл вважає, що це може збурити населення і викликати супротив. Додає, що звичка святкувати Різдво 7-го січня має викорінюватися поступово. Людям потрібен час, аби самостійно усвідомити, що жити одночасно у двох вимірах, за двома календарями, – неможливо.

Поки віряни – не одноголосні в питанні дати відзначення Різдва Христового. Одні не готові міняти звичок та традицій, інші – уже на шляху до цього.

Якщо віряни й надалі святкуватимуть Різдво за старим стилем 7 січня, то, відповідно до Юліанського календаря, з 2100 року нам доведеться святкувати дату народження Христа на день пізніше – вже 8 січня.

Історики сходяться на думці, що православним та греко-католикам давно пора перегорнути календар. Новий григоріанський – більш досконалий і точний, юліанський же давно канув у лету і, жити по-старому нема сенсу. До слова, тим, хто цього року збирається вперше святкувати Різдво 25 грудня, варто пам’ятати: передріздвяний піст уже триває. Він розпочався 14 листопада.