24 години – і копчені товстолоби можна смакувати. Луцький кулінар Ігор Голубович традиційно готує їх на різдвяні свята. Каже, саме не варена, не смажена, а копчена риба має оригінальний і цікавий смак.

Але щоб його отримати, потрібно пройти кілька етапів: маринування, обв’ялення та власне копчення.

«Усі завжди думають, що це має бути багато диму, але то йде така приблизно кількість диму, але дуже довгий час», – пояснює Ігор Голубович.

Усього на приготування такої риби потрібно чотири-п’ять діб. Чоловік каже, готує її так, аби було смачно і не шкідливо.

“Іде саме легкий дим, який має легкий запах, а не канцерогени, які шкідливі для здоров’я», – стверджує кулінар.

Для коптіння чоловік використовує суміш різних щеп. Для м’яса бере вільху і бук, для риби – додає черешню.

Копчення риби – один із найбільш бережних способів приготування. Оскільки продукт зазнає мінімальної обробки, то зберігає всі необхідні вітаміни. Для порівняння: тушка, смажена в олії при високій температурі, втрачає більше корисних властивостей.

Щоб продовжити термін зберігання копченої риби, краще помістити її в морозильну камеру. При температурі від -15 до -18 градусів вона може лежати до 90 днів.

Що ж із м’ясом? Нині, розповідає кулінар, віддають перевагу нежирному та без жилок. Обирають переважно філе.

Приготування м’яса розпочинається також із маринаду. Сюди кулінар додає натуральні спеції: сушений часник, перець, сіль. Тут уже справа смаку. Після цього в холодильник на мінімум дві доби при  температурі 2-4 градуси за Цельсієм.

Перед копченням м’ясо повинно бути сухе. Інакше не матиме потрібного кольору.

Після усіх пройдених етапів воно матиме гарний вигляд. За цей час, каже чоловік, продукт втрачає 30% від початкової ваги.

Нині спосіб копчення вважають більш безпечним, аніж інші види термічних обробок. Для приготування не потрібно додаткових витрат, наприклад, масла. За рахунок цього не надходять шкідливі речовини: холестерин та додаткові жири. Але із копченням слід бути обережними: їсти можна, але в міру.