Український письменник Макс Кідрук, який узяв участь у проєкті «Луцька літературна резиденція «Місто натхнення», розповів, що спочатку був скептично налаштований щодо цього заходу, адже не любить писати замовні тексти. А однією із умов проєкту є якраз написання короткого твору в межах резиденції.

Про це він розповів у програмі «По дорозі» 15 червня на 12 каналі.

«Коли мені зателефонувала виконавча директорка компанії Litosvita Світлана Привалова і озвучила умови, я був доволі скептичний через те, що однією з умов участі було написання тексту, який би так чи інакше стосувався Луцька і який потім увійде у збірку», – каже письменник.

За його словами, він не любить писати замовні художні тексти, тому що в 99% випадків вони виходять гіршими, аніж текст, який автор пише, коли в нього виникає ідея.

«Особливо коли ми говоримо про коротку прозу: тут має бути якась хльостка ідея для того, щоб вона була хорошою. Тому що в короткому оповіданні в тебе просто немає де розгорнутися, щоби надати глибини персонажам. Це те, що може врятувати роман з не надто захопливим сюжетом: глибина, якась прокачка персонажів упродовж роману. В оповіданні для цього банально не вистачає місця. Тому, аби воно було таким, щоб запам’яталося, вартісним з точки зору літератури, має бути якась ідея. І вона не з’являється за помахом чарівної палички. Ти десь маєш її «вхопити», – розмірковує Макс Кідрук.

Тому, каже, не одразу погодився на участь у літературній резиденції в Луцьку. А погодився зрештою ось чому:

«В Україні зараз, на превеликий жаль, немає ринку для короткої прози. Якщо ти написав роман, і цей роман порівняно успішний на відносно не надто розвинутому українському ринку, це може дати непогані роялті. Коротку прозу, оповідання сьогодні на комерційній основі майже ніхто не друкує. І тому у мене як автора іноді виникає хороша ідея для оповідання, і її просто відкладаєш у шухляду. Ти не марнуєш час на написання, тому що є інші тексти, які ти хочеш писати.
Тому ці ідеї накопичуються. В мене була класна художня історія, яка виникла вже давно, і я думав, що класно її було б написати, але не було для кого. І коли Світлана Привалова повідомила мені про луцьку резиденцію, я одразу подумав про цю історію. Вона географічно не є специфічною, не прив’язана до якоїсь локації, то чому б не зробити її луцькою? І таким чином я виконаю умови резиденції, і таким чином я пропишу історія, яка, можливо, ніколи б не була написана».

Довідково:

У Луцьку з 17 травня до 20 червня 2021 року відбувається перша літературна резиденція «Місто натхнення». Захід ініціювали управління туризму та промоції міста Луцької міської ради спільно з творчою агенцією «Баляндраси» з міста Києва. Він приурочений 150-й річниці від дня народження Лесі Українки.

Першими резидентами стали топові українські письменники: Оксана Забужко, Катерина Калитко, Мирослав Лаюк, Макс Кідрук, Любко Дереш.

Метою резиденції є популяризація Луцька та його міських просторів як мистецького осередку, а також міста європейського культурного контексту.

Результатом першої резиденції стане збірка творів (оповідань, есе, новел), створених резидентами в межах резиденції та під її впливом.

Партнери проєкту: програмна директорка Litosvita Світлана Привалова, менеджерка культурних індустрій Ірина Плехова, менеджерка книжкових проєктів Юлія Лактіонова, видавництво «Комора», а також партнер-меценат міжнародна рекрутингова компанія Jobian.