Зима – час свят та забав на вулиці. Але зимові прогулянки, крім приємних емоцій, можуть завдати і клопотів. Тривале перебування на холоді може стати причиною обмороження. Найчастіше страждають вуха, ніс, щоки, пальці рук та ніг. Як вберегти себе від холодів? Як надати першу медичну допомогу потерпілому? Якими можуть бути наслідки обмороження?

Олександр Ящук зустрічав 2022-й біля ялинки в центрі Луцька. Так святкував, що перебрав з алкоголем і там же заснув.

Що було далі – пам’ятає погано. Після святкування повернувся додому на Ківерцівщину. Родичів, каже, немає, є один друг. То й порадитися, що робити, не було з ким. Дочекавшись десятого дня, прийшов до Луцького територіального центру. Там просив помити ноги. Побачивши їх, чергові одразу викликали  швидку.

Чоловікові всього 27 років, і нині він ризикує лишитися без ніг. За його обморожені кінцівки борються лікарі, але шансів зберегти ноги цілими нема. Глибоке обмороження переросло в гангрену.

«Щоб не було генеризації процесу, треба провести радикальну операцію, яка буде полягати в ампутації частин ноги», – каже завідувач опікового відділення Луцької міськлікарні Роман Трач.

Чоловікові ампутують стопу на одній нозі, пальці – на другій.

Цьогоріч до опікового відділення звернулися вже троє людей. Минулого року – усього 28. У чотирьох випадках довелося ампутувати пальці. Щойно настають морози, а цього тижня в Україні температура понизиться до -15 градусів Цельсія, треба бути обачними. Адже сніжна зима – це не тільки красиво, а й холодно.

Морози найбільше загрожують літнім людям і безпритульним. На щастя, у Луцьку їм є куди піти. Не тільки в морози, а й в теплу пору року йдуть у територіальний центр. Тут можна пересидіти холод і ніч, поїсти, помитися, підстригтися, взяти новий і теплий одяг, взуття. Наплив відбувається із настанням холодів. З листопада до центру звернулися 13 людей, які потребували тепла та даху над головою.

«Усіх людей ми приймаємо. Є зима, є холод, і всім треба прихисток дати. На жаль, приходять і в п’яному вигляді», – каже директорка Луцького територіального центру Галина Шатецька.

Щороку в Україні від обмороження помирають у середньому 150 людей. Ще тисячі потерпілих і тих, хто залишився без кінцівок. Медики наголошують: щойно на термометрі побачите мінус – утеплюйтеся!  Найчастіше страждають вуха, ніс, щоки, пальці рук та ніг. Найкраща боротьба з морозами – теплий одяг. До слова, майка, гольф та кофтина будуть кращим варіантом, аніж один теплий сверт. Багатошаровість добре зберігає тепло. Йдучи на вулицю у морози, одягайте шапку та обмотуйтеся шарфом.

Обов’язково – рукавиці. З обмороженими пальцями рук до лікарні звертаються найчастіше. Цієї зими в опіковому центрі уже було троє таких пацієнтів. Узагалі найкраща профілактика, каже Роман Трач, – уникати холодних і вологих місць.

«Якщо ви чекаєте на зупинці громадського транспорту, то старайтеся стати так, щоб вітер не дув на вас, більше заховатися від цього. Швидка зміна повітря також викликає додаткове охолодження», – пояснює завідувач відділення.

А ще медики рекомендують не виходити на мороз голодними. Краще щось з’їсти – смачне та калорійне. З собою найкраще взяти термос із чаєм чи кавою. Хоча й донині багато людей вірять у поширений міф, що найкраще зігрівають «сто грамів».

Медики ж переконують: спиртне і низька температура на вулиці – небезпечна комбінація. Алкоголь розширює кровоносні судини на поверхні тіла, а прилив крові викликає оманливе відчуття тепла. Внутрішні органи в цей час тепло втрачають. Тому люди, які занадто багато випили, схильні не звертати увагу на холод та знімати верхній одяг на вулиці, аби трохи охолонути. Цей феномен навіть має назву «пивна куртка» – коли начебто стає спекотно і зігріватись одягом не потрібно. Тим часом це в рази підвищує ризики переохолодження.

Вищі ризики обмороження і в курців. Нікотин погано впливає на стінки судин, й організм стає вразливішим до холоду. Лікар наводить як приклад жахливий випадок.

«Курила папіросу за папіросою, і два пальці, якими курила… Сталося так, що залишилася без другого і третього пальців на китиці», – розповів Роман Трач.

Гірше, ніж просто курити на морозі, курити в мінусову температуру та у стресі. У небезпеці в холод – і люди із хронічними захворюваннями, поганим обміном речовин, проблемою згущення крові. Для них потрібно менше холоду, щоб обморозити руки чи ноги. Якщо цього уникнути не вдалося, перше, що слід зробити, – зайти у тепле приміщення, зняти з себе мокрий одяг, особливо шкарпетки. Натомість одягнути одну-дві пари сухих. Помилкою буде занурити руки у гарячу воду.

«Якщо зразу дати ще гарячу воду, ми надаємо ще додаткову травму. По-перше, не чуєш – можна отримати опіки, по-друге, внаслідок різкого розширення капілярів може бути розрив цих капілярів», – каже лікар.

У жодному разі не можна розтирати руки снігом. Так завдаємо додаткову травму. Знову ж таки – ламкість капілярів та ймовірність занести інфекцію. Якщо після повернення з морозу вам погано, але ви не можете визначити, обмороження у вас чи ні. Підтвердженням буде тверда шкіра білого або сіро-жовтого кольору та оніміння. А ще будуть тремтіння, виснаження, млявість та сонливість. Можливі втрата пам’яті і нечітка вимова.

Тому до свого стану і вигляду в морози медики просять поставитися серйозно і не нехтувати простими порадами, які можуть врятувати здоров’я і життя.