Після двох вакцин проти коронавірусу українцям пропонують і навіть рекомендують щепитися ще й третьою. Кому, коли і навіщо треба колоти бустерну дозу, чи захистить третя вакцина від нового штаму «Омікрон», який уже почали фіксувати в Україні, і кому медики рекомендують щепитися від ковіду ще й четвертий раз – у сюжеті 12 каналу.

Із тим, що вакцинація таки рятує від тяжкого перебігу хвороби погоджуються і деякі лучани.

«Дві я проколов і хворів на корону – то для мене результат був набагато кращий, як у людей, які не кололися. Я просто переніс хворобу на ногах», – каже лучанин.

Та є у Луцьку й ті, хто певен: вакцинація не потрібна. А дозволити вколоти собі бодай одну дозу «Пфайзера» чи будь-якої іншої вакцини змушують обмеження: без ковід-сертифіката за кордон – зась.

А поки одні отримали лише першу дозу, а інші радіють уже двом, які нібито врятували від ускладнень хвороби, в Україні вже запустили вакцинацію третьою – бустерною – дозою проти коронавірусу.

Для чого потрібна бустерна доза проти ковіду, кому і коли її потрібно колоти і чи існують протипокази для введення бустеру, розповіли в обласному управлінні охорони здоров’я. За словами фахівців, втретє потрібно щеплюватися для того, аби посилити ефективність двох попередніх вакцин, яка з часом знижується. Та зрозуміти, чи є у людини досі імунітет від курсу вакцинації, каже медик, не реально.

«Усвідомити, зрозуміти, перевірити, на жаль, не можливо. Не з’являються якісь там висипки, чи волосся там починає витися – ні. Таких якихось ознак немає», – каже заступниця начальника управління охорони здоров’я Волинської ОДА Тетяна Трач.

Себто людина не може відчути, чи потрібна їй третя доза вакцини проти ковіду. Разом із тим деякі лучани вважають, що дві перші вакцинації були потрібні для боротьби із першим штамом ковіду – «Дельта». А вже третю винайшли задля рятування від нового – «Омікрон».

«Вакцинація, яка була проведена, не дає такої захищеності від «Омікрону», тому власне було рекомендовано введення бустерної дози… Рекомендація по введенню бустерної дози – це 6-9 місяців від повного курсу, тобто від отримання другої дози вакцинації», – наголосила Тетяна Трач.

Себто якщо другу дозу ви отримали 1 квітня, то на третю – бустерну – дозу можна йти не раніше ніж 1 вересня.

«Не варто робити цього раніше, тому що варто дотримуватися таки цих рекомендацій. Задля того, щоб імунітет формувався правильно, щоб цей захист був достатнім», – каже заступниця начальника управління.

Отримати цей імунітет-захист, каже Тетяна Трач, може кожна людина, якій виповнилося 18 років.

«Єдиним протипоказом до вакцинації є анафілактична реакція на введення першої дози. У нас таких випадків не було», – додає посадовиця.

Щодо того, якою вакциною щеплюватися втретє – правил немає. Навіть якщо перші два щеплення ви отримали «Пфайзером», третя може бути іншою.

«Можна колоти будь-якою вакциною, яка дозволена в Україні, але віддають таку перевагу мрнк-вакцинам – це вакцина звична для нас «Пфайзер» і «Модерна», – зауважила заступниця начальника управління.

Деяким українцям рекомендують вакцинуватися не три, а чотири рази. Це стосується людей, які перенесли трансплантацію, онкохворих, ВІЛ-хворих, себто тих, у кого ослаблений імунітет. Перш ніж отримати бустерну дозу, їм потрібно вколотися тією, що зветься «додаткова». Її колють через 28-90 днів після другої.

«І далі може бути після додаткової дози бустерна доза. У проміжку від трьох до шести місяців», – пояснює Тетяна Трач.

І якщо термін дії COVID-сертифіката додаткова доза не подовжить, то після «бустерної» дози сертифікат діятиме на 270 днів довше.