6 лютого мільйони українців отримали доступ до мобільного застосунку “Дія”. Але не всім з них вдалося успішно завантажити свої цифрові документи.

У Міністерстві цифтової трансформації України розповіли, з чим пов’язані ці проблеми та які шляхи вирішення пропонують.

Коли у міністерстві тільки почали працювати над “Дією”, з’ясували таке: лише 2,5 мільйони українських водіїв мають повні та коректні записи у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів МВС, а отже, без проблем зможуть отримати електронне посвідчення. Проте власників посвідчень водія в Україні набагато більше – 9,5 мільйонів.

Причина:
Єдиний державний реєстр транспортних засобів МВС сформувався у 2013 році. Тому повні та достовірні записи у ньому стосувалися переважно громадян, що отримали посвідчення водія після 2013 року. Головне – вони мають оцифровану фотографію.

Як це вирішили:
Найбільш ефективним рішенням виявилася синхронізація реєстрів – Транспортного та Демографічного. У міністерстві звірили дані про громадян, що мають посвідчення водія, в обидвох реєстрах та підтягнули фотографії з Демографічного реєстру у відповідні записи Транспортного реєстру, які цих фотографій не мали.

Такий крок спрацював лише з тими громадянами, що мають біометричний закордонний паспорт або ID-картку. Потенційна аудиторія мобільного додатку розширилася до 5,5 мільйонів водіїв.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: В Україні запрацював мобільний додаток “Дія”. ВІДЕО

Ще одна проблема, яка стоїть на заваді аутентифікації у “Дії”, – некоректність записів у Транспортному реєстрі або сумніви щодо їхньої достовірності з боку МВС.

Причина:
Причина цієї ситуації також полягає у недосконалості Реєстру транспортних засобів – його формували буквально по зернятку: деякі регіони вели реєстри у паперовому вигляді, деякі – у таблицях та застарілих базах даних. Це спричинило допущення великої кількості помилок при формуванні єдиного реєстру.

Як це вирішили:
Аби переконатися у достовірності документів, необхідним етапом є додаткова їх верифікація. Для цього  запровадили у застосунку необхідну можливість.

Дія дає користувачеві посилання на Електронний кабінет водія, авторизуватися у якому можна швидко за допомогою BankID. Там водію запропонують завантажити фото з обох боків документу, що потребує додаткової верифікації, та заповнити невеличку форму. Заявка спрямовується у сервісний центр МВС, і після успішної перевірки водій отримує бажаний доступ до “Дії”.

Детальну інструкцію цього процесу можна переглянути у відео.

На жаль, після усіх споб виправити неточності у системі досі існує ймовірність того, що “Дія” не відображатиме документів користувача.

«Спіткнутися» ризикують громадяни, що мають документи старого зразка (ламіновані чи паперові) або, скажімо, змінювали особисті дані після отримання посвідчення водія. Наразі вихід лише один – заміна документів на сучасні.

Нагадаємо, що 6 лютого Кабінет міністрів України за участю Президента Володимира Зеленського офіційно презентував свій застосунок “Держава і я”, який має на меті оцифрувати державні послуги та документи для українців.

Розробка застосунку відбувалася із залученням багатьох експертів, а вже у грудні 2019 року розпочалося її тестування.

Наразі у застосунку можна оцифрувати водійські посвідчення та техпаспорт на автомобіль.