Без щеплення від коронавірусу – і без роботи. Понад 120 волинських освітян відсторонили від навчального процесу через відсутність вакцинації. На Маневиччині вирішили не чекати закінчення карантину і пішли відстоювати право на працю до суду.

Лілія Алексійчук уже тридцять років навчає дітей грі на акордеоні у місцевій музичній школі. Та вже три місяці вона сидить удома, адже її відсторонили від роботи за те, що не захотіла щеплюватися від ковіду.

“Просто залишили нас без засобів існування, в мене, наприклад, троє дітей, де треба і вчити, і кормити”, – бідкається освітянка.

Рішення відсторонити невакцинованих працівників освітніх закладів прийняли на початку листопада минулого року. Лілія і ще понад 120 волинських освітян вирішили не щеплюватися. Їхні долі не так турбують суспільство через те, що відсторонення не створило критичних ситуацій у закладах освіти.

“Якщо відсутній педагог, ми маємо, ким замінити, і маємо право оплатити заміну, адже тому, хто відсторонений,не здійснюється оплата праці”, – розповідає очільниця управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації Людмила Плахотна.

З серпня також у відпустці за свій рахунок вчителька зарубіжної літератури Ніна Кирилюк, бо не щепилася. Розповідає: ковідом перехворіла та переживає, як її організм відреагує на вакцину.

Коли вчительці заборонили приходити до школи, каже, вирішила, що відстоюватиме свої права у суді. Адже відомо: є освітяни, які все ж довели, що їхнє відсторонення незаконне.

“Ми багато читаємо, ми багато дивимося, ми багато вивчаємо тих самих норм і законів. Ми хочемо зрозуміти, що відбувається, щоб критично до цього підійти. Це час такого відпочинку і час самовдосконалення”, – каже Ніна Кирилюк.

Чи є шанси відвоювати своє право на роботу та чому у судах приймають різні рішення щодо оскарження наказу про відсторонення? Когось поновлюють на роботі та виплачують компенсацію за вимушений прогул, комусь у задоволенні позову відмовляють.

“Аргументація судді у першому випадку – це те, що була порушена безпосередньо процедура відсторонення, немає відповідних подань санітарно-епідеміологічної служби, а в другому випадку суд акцентує увагу на тому, що все ж таки законом та підзаконними нормативними актами вакцинація є обов’язковою, тому потрібно вакцинуватися”, – показує два різні рішення по схожих справах юрист Олег Огородник.

12 стаття Закону України про охорону здоров’я передбачає, що людина, яка працює, має мати ряд щеплень. Нормативно-правові акти зазнали змін і до загального списку додали обов’язкове щеплення від ковід-19. Але повідомлення про відсторонення за тиждень до цього – є порушенням. Адже інформувати про зміни умов праці потрібно не пізніше, ніж за два місяці. Тому поки немає конкретного розпорядження Верховного суду, рішення на місцях будуть різнитися. І виграш чи програш у справі залежатиме від наполегливості та аргументації сторін.